Güncel Sendika Haberleri

20 Ekim, 2018

13. KURULUŞ YILDÖNÜMÜZÜ KUTLADIK

Kuruluşumuzun 13. yıldönümünü Burdur’da düzenlediğimiz etkinliklerle kutladık.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Şube ve İl Temsilcilik Başkanları ilk olarak Akçaköy’de Fakir Baykurt kütüphanesini ve doğduğu evi, Yeşilova’daki Fakir Baykurt anıtını ziyaret etti. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.  

Akşam gerçekleştirilen kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Eğitim-İş Kurucuları, Şube ve İl Temsilcilik Başkanları ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve çok sayıda üyemizin katılım sağladığı etkinlikte, Eğitim İş’in 13. yılı için hazırlanan sinevizyon izlendi.

Programın açılış konuşmasını Genel Başkanımız Orhan Yıldırım yaptı. Yıldırım, Eğitim-İş’in kurulduğu 2005 yılından bugüne ulusun ve ülkenin sorunlarına yabancı kalmadan, bağımsız bir ülkede demokrasi içinde yaşama bilinciyle hareket ettiğini vurguladı. Laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimin askıya alınmaya çalışıldığı; Atatürk ilke ve devrimlerinin yok edilmek istendiği bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Yıldırım, “Eğitim-İş’in böyle bir süreçte mücadele alanı içinde olması, emeğimiz, ülkemiz ve ulusumuz açısından çok büyük bir anlam ve önem taşımaktadır. Bugün 13. Kuruluş Yıldönümümüzde Fakir Baykurt’un doğduğu topraklarda, Eğitim-İş olarak TÖS’ün tarihsel mirasına sahip çıkarak öğretmen örgütlülüğünü hakettiği yere getirme kararlılığımızı ifade ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Fakir Baykurt Onur Ödül törenine geçildi. Adnan Binyazar’a ödülünü Genel Başkanımız Orhan Yıldırım takdim etti.  Pakize Türkoğlu’nun ödülünü ise Genel Sekreterimiz Ebru Sungar, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den aldı.