Güncel Sendika Haberleri

14 Kasım, 2013

AKP’NİN BASKILARINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Gebze Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni üyemiz Meral Akkaya’nın, Gezi direnişine katıldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılarak, haksız ve hukuksuz bir şekilde okulundaki görevinden alınıp sürgün edilmesini Gebze’de protesto ettik.

Gebze Anadolu Lisesi önünde gerçekleştirilen eyleme, Genel Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Genel Eğitim Sekreterimiz Mehmet Akıncı, Genel Basın Yayın Sekreterimiz Barış Düdü, Disiplin Kurulu Başkanımız Zeki Yirmibeşoğlu, Kocaeli Şube Başkanımız Bilal Şener, Gebze İlçe Temsilcilik Başkanı Bülent Metin katıldı. Eyleme siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar da destek verdi.

Genel Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu burada yaptığı açıklamada,  Meral Akkaya’nın haksız ve hukuksuz bir şekilde görevinden alınmasını, cumhuriyet değerlerine bağlı, çağdaş, devrimci, demokrat eğitim emekçilerine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirdi. Gezi direnişi sonrasında ülkenin dört bir yanındaki okullarda soruşturmalar yürütüldüğünü söyleyen Eyüboğlu, şöyle konuştu:

“AKP faşizmine boyun eğmeyen çağdaş, ilerici öğretmenlerimiz sistemli bir baskı ile sindirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, Cumhuriyetin öğretmenleri her türlü baskıya karşı dimdik ayakta durmaya devam edecektir.

Ailenin huzuru ve refahı, anne ve çocuklarının korunması Anayasamızda güvence altına alınmışken iki çocuk annesi Meral öğretmenin Gebze’ye en uzak ilçe olan Kandıra’nın Ballar köyüne sürülmesi, kabul edilemez. Meral öğretmene yapılan haksız uygulamanın derhal düzeltilmemesi durumunda soruşturmayı yürütenler hakkında gereken hukuki işlemler başlatılacaktır.

Kocaeli Valisi’ni iktidarın değil halkın valisi olmaya çağırıyor ve bu hukuksuz uygulamaya son verilerek, Meral öğretmenin görevine iade edilmesini istiyoruz.”