Güncel Sendika Haberleri

22 Haziran, 2018

AKP SANAT VE SANATÇIDAN KORKUYOR

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı binasının, Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin yanında bulunduğu gerekçesiyle kapatılması, siyasi iktidarın sanata bakışını ortaya koymaktadır.

Mevcut iktidar düzeninde, her gün benzer bir örneğini gördüğümüz çağ dışı düşünce ve uygulamalar tesadüf değildir. Sanatın ve sanatçının özgürlüğünü tehdit olarak gören AKP, 16 yıllık iktidarı boyunca, sanatı ve sanatçıyı sürekli aşağılamış, okullardan sanat eğitimini kapı dışarı etmiştir. Laik, bilimsel ve çağdaş eğitimden uzaklaşılan her yeni gün, çağdışı zihniyetin başka yeni bir mahsulünü görmeye devam edeceğimiz de aşikardır.

Gelinen noktada, böylesine köklü bir eğitim kurumunun, hukuka aykırı bir şekilde kapatılmasını kabul etmek mümkün değildir.

Hukuksuzluğun biteceği özgür, demokratik bir Türkiye özlemiyle, ülkemizin geleceğini oluşturacak kuşakların, akıl, bilim ve sanat ortamında barış ve huzur içinde verilen bir eğitim sistemiyle yetiştirilmesi için her türlü dayatmanın karşısında olacağız.

         MERKEZ YÖNETİM KURULU