Güncel Sendika Haberleri

30 Haziran, 2012

CUMHURİYETİ SİVAS’TA KURDUK SONSUZA DEK YAŞATACAĞIZ

  19 yıl önce 2 Temmuz 1993’te bir çığlık yükseldi yangın yeri Sivas’tan. Boydan boya tutuştu Anadolu, yüreği yandı güzel ülkemizin.
        Sivas'ta gericilerin Madımak Oteli'ni basarak ateşe vermeleri sonucu ölen 33 aydın ve sanatçının acısı hala yüreklerimizi yakıyor. 33 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz.
        Aradan geçen 19 yılda katliamın üzerindeki sis perdesi tam olarak kaldırılmamıştır. Olaylar sırasında göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmışlar; ancak katliamın perde arkasındakiler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hamisi olduğunu söyleyenler ise en önemli insan hakkı olan “yaşam hakkı”nın yok edilmesine seyirci kalmışlardır.
        Bütün bu olanlar, yaşananlar yetmiyormuş gibi hukuksal süreç de adaleti tecelli ettirememiştir. Yargının, firari sanıklarla ilgili olarak verdiği zaman aşımı kararı hukuksal açıdan Türkiye için tam bir utanç belgesi olmuştur. Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katiller, AKP’nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirilmiştir. Unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz.
        Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmakta, Cumhuriyet’in temel niteliklerine saldırılar sürmekte, ulus devlet ve üniter yapı yok edilmek istenmektedir. Emperyalizm, yurttaşı ümmet yapma, dini siyasete alet etme çabalarını olanca hızıyla, yerli işbirlikçiler ile sürdürmektedir.      
        Eğitim-İş olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, Türk ulusunun duyarlılığı  sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. Mutlaka bunun koşullarını yaratacaktır.
        Aydınlarımızı yakanların ağzından “Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta Yıkacağız” sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle Eğitim-İş olarak, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü “Cumhuriyeti Sivas'ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız” sloganıyla anıyoruz.
        Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.

Merkez Yönetim Kurulu