Güncel Sendika Haberleri

18 Ekim, 2011

EK ÖDEME ORANLARI KONUSUNDA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA YAPTIĞIMIZ UYARI SONUÇ VERDİ!

 

14 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle ek ders ücreti karşılığı görev yapan merkez ve taşradaki eğitim çalışanlarının ek ders ücretleri kesilmişti. Ek ders ücreti yerine ek ödeme verileceği belirtilmişti. Sendika olarak ek ödemelerin bir an önce belirlenmesi, mağduriyetlerin önlenmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na yazmış olduğumuz 11.10.2011 tarihli yazımız ve girişimlerimiz sonuç verdi.

Maliye Bakanlığı’nın onayına göre net ücretler açıklandı. Görevlendirme ile çalışan personellerin 380 TL civarındaki denge tazminatı kesilmeyecek. Ayrıca 630 TL net ek ödeme yapılacak. Yani daha önce tam ek ders ücreti karşılığı çalışan ve 550 TL civarında bir ödeme yapılan bu konumdaki eğitim çalışanları artık 630 TL net ek ödeme alacaklar. Maaşlar 15 Ekim'den önce hazırlandığı için, belirlenen ek ödemeler bu tarihten sonra yapılacaktır.

Eğitim-İş olarak verilen bu ücretlerin de yetersiz olduğu bilinciyle eğitim çalışanlarının her türlü sorunlarının takipçisi olmaya ve çözümü için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Merkez Yönetim Kurulu

Bakanlığa gönderdiğimiz yazıyı indirmek için tıklayınız.