Güncel Sendika Haberleri

10 Ekim, 2012

FAKİR BAYKURT’U SAYGIYLA ANIYORUZ

Öğretmen örgütçülüğünün efsanevi lideri, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı, Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz savunucusu, köy edebiyatının temsilcisi Fakir Baykurt’u, ölümünün 13. yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Fakir Baykurt, 1968 yılında “Devrimci Eğitim Şurası”nı toplayarak Türkiye’nin eğitim sorunlarına yönelik çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamıştır. Bu toplantı günü TÖS Genel Başkanı olarak Anıtkabir’i  ziyaret eden Baykurt, anıt defterine, sendikal hareketin hangi çizgide olması gerektiğine vurgu yapan şu yazıyı yazmıştır:

“Türkiye’nin öğretmenleri bugün Devrimci Eğitim Şurası’nı topladılar. Ülkemizin pek çok işi gibi hala eğitim de çıkmaz içindedir. Senin gösterdiğin mutlu amaçlardan çok uzaklarda bocalıyoruz. Borçlu, yoksul ve geri kalmış olarak yabancılardan fayda umuyoruz. Biz öğretmenler buna asla razı değiliz. Bugün çocuk ana babaları Şura’mıza yolladıkları bir telde,  ‘Fakirlere uygun yol bulun’ diye konuşuyorlar. Bu yol senin devrimci yolundur, senin ışıklı yolundayız. Devrimci çıkar yollar bulup, görevimizi yapacağız. Sana saygılar…”

Günümüz sendikal hareketinin TÖS ve Fakir Baykurt’tan daha öğrenecek çok şeyi olduğuna inanıyoruz.

Biz de Eğitim-İş olarak; TÖS’ün tarihsel mirasına sahip çıkarak sendikal mücadeleyi hak ettiği yere getirme kararlılığımızı ifade ediyoruz. 

Sendikamız, Fakir Baykurt’un anısını yaşatmak üzere Burdur Yeşilova Belediyesi’yle imzaladığı protokol gereğince, Yeşilova’daki “Fakir Baykurt Parkı”na bir Fakir Baykurt rölyefi yaptırmaktadır. 

Ayrıca her yıl sendikamızın kuruluş günü olan 17 Ekim’de “Fakir Baykurt Onur Ödülü” verilmesi de kararlaştırılmıştır. 

Fakir Baykurt’u ölümünün 13. yıldönümünde, saygı ve sevgiyle anıyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU