Güncel Sendika Haberleri

07 Mayıs, 2012

HUKUKDIŞI AYAKTA TEDAVİ UYGULAMASINI SÜRDÜREN KURUM AMİRLERİ ALEYHİNDE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ.

HUKUKDIŞI AYAKTA TEDAVİ UYGULAMASINI SÜRDÜREN KURUM AMİRLERİ ALEYHİNDE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ.

    Bir süre önce, ayakta tedavi amacıyla sağlık kurumlarına başvuran eğitim çalışanlarının sağlık kurumuna giriş ve çıkış saatleri uygulaması başlamış ve uygulama doğrultusunda çıkış saatini takiben derhal işyerine gidemeyen çalışanlar hakkında disiplin soruşturması süreci başlatılmıştı. Sendikamız bu keyfi ve hukukdışı uygulamaya karşı çeşitli idari girişimler yaparak uygulamanın olumsuz etkilerini olabildiğince azaltmayı başarmıştı. Hal böyle iken bazı illerde sözkonusu keyfi uygulama konusunda ısrar edildiği bilgisi alınmıştır. 
    Bu çerçevede Sendikamızca Bakanlığa konuyla ilgili mevcut hukuki durumu izah eden bir yaz yazılarak Bakanlık uygulaması hakkında bilgi isteminde bulunmuştuk. Bakanlık 16.03.2012 tarihinde sendikamıza yazdığı cevabi yazı ile keyfi uygulamaların hukuki dayanaktan yoksun olduğunu teyid etmiştir. Bakanlık yazısını ekte sunuyoruz.
    Buna göre, Sendikamızın ve Bakanlığın açıklayıcı yazılarına rağmen keyif uygulamada ısrar ederek kamu çalışanlarını mağdur eden yetkililerinin cezalandırılmaları için haklarında hukuki girişim yapılacaktır.
Saygılarımızla.

EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU