Güncel Sendika Haberleri

13 Ağustos, 2012

HÜKÜMET TERÖR ÖRGÜTÜNE CESARET VERMEKTEN SAKINMALI

 Diyarbakır’da üç askerimizin kaçırılmasının ardından, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde PKK tarafından kaçırılması, terör örgütünün yeni arayışlar içerisine girdiğini göstermektedir. 
        Terörü kendilerine araç edinenler, siyasal iktidarın ödün veren tavrından güç alarak, ilk defa seçilmiş bir milletvekilini kaçırmıştır. 
Bu eylem, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin manevi şahsiyetine ve ulusumuzun iradesine karşı yapılmış en büyük saygısızlıktır. AKP Hükümeti’nin ve Dış İşleri Bakanı Davutoğlu’nun, kararsız ve iradesiz dış politikaları sonucu, Kuzey Irak’ta ve Suriye’de yaşanan gelişmeler, terör örgütüne bu tür eylemlerini gerçekleştirmek için cesaret vermiştir. Şemdinli saldırısı, Foça’da askeri araca yapılan saldırı ve ardından Aygün’ün kaçırılması, terörün ulaştığı boyutu ortaya koymaktadır. Emperyalist güçlerin desteğini de arkasına alan terör örgütü artık şehirlere kadar inmiştir.
        Suriye’deki gibi bir iç savaşın Türkiye’de de yaşandığı izlenimini dünyaya vermek isteyen PKK, toplumsal bir çatışmaya zemin hazırlamak için eylemlerini artırmaktadır. Başbakan Erdoğan ve yardımcısı Hüseyin Çelik ise yaptıkları açıklamalar ile Hükümetin terör sorununa karşı ne kadar vurdumduymaz bir yaklaşım içinde olduğunu ortaya koymuştur. 
        Aygün’ün kaçırılmasının ardından “Bunlar beklediğimiz şeyler” diyen Başbakan’a soruyoruz, “Madem bekleniyordu, beklenen bu gelişmelere karşı neden gereken önlemler alınmadı?” 
        “Birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis'i toplamayız'' diyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’e soruyoruz, “Meclis’i toplamanız için, ‘birkaç Mehmet’ diye küçümsediğiniz, kaç askerimizi daha toprağa vermemiz gerek?” 
        Terörle yapılan pazarlıkların, terörü küçültmek yerine büyüttüğünü, açılım politikaları ve Oslo sürecinden beri izlemekteyiz. Bu nedenle ülkemizi yönetenler, gelişmeler karşısında artık ödünsüz ve net bir duruş sergilemeli; terör örgütüne cesaret vermekten sakınmalıdır.
        Aygün’ün bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyor, ailesi başta olmak üzere, Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU