Güncel Sendika Haberleri

29 Mart, 2012

İŞ BIRAKMA EYLEMİNDE TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE ALANLARDAYDIK

27 Mart 2012 Tarihinde 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Teklifini Protesto Etmek İçin Bir Günlük İş Bırakma Eylemi Yaparak Alanlara Çıktık

AKP iktidarı,  hazırladığı 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Teklifini, eğitim iş kolundaki tüm sendikaları, tüm demokratik kitle örgütlerini, bilim insanlarını ve halkın tepkisini yok sayarak 27.03.2012 tarihinde meclis genel kuruluna getirmiştir.

Gündeme geldiği günden bu yana her fırsatta, her alanda gerekçelerini açıklayarak karşısında durduğumuz, eğitim sistemini alt üst edecek bu ucube yasa teklifi, AKP tarafından velilerimize, öğrencilerimize, bizlere adeta faşist bir baskıyla dayatılmaktadır. Yasa teklifinin TBMM Milli Eğitim Komisyonundaki görüşmeleri esnasında yaşananlar, AKP hükümetinin bu konudaki uzlaşmaya uzak, baskıcı ve otoriter duruşunu net bir şekilde ortaya koymuştur.

Bizler, tüm tepkilerimiz yok sayılarak dayatılan bu yıkım yasasını kabul etmeyeceğimizi bu sebeple de Yasa Teklifinin TBMM Genel Kuruluna geldiği gün üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakacağımızı duyurmuştuk.

Bu çerçevede 27 Mart 2012 tarihinde gerçekleşen iş bırakma eylemimiz, yurt çapında geniş katılımla gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanında alanlara, sokaklara çıkan üyelerimiz halkın da desteği ile  “4+4+4 dayatmasına hayır” dedi.

Ankara’da çok sayıda demokratik kitle örgütünün ve halkın katılımıyla gerçekleşen iş bırakma eylemimiz, TBMM Dikmen kapısı önünde Genel Başkanımız Veli Demir’in yaptığı açıklama ile başladı. Ardından yasa teklifine karşı pek çok demokratik kitle örgütü ile ortak topladığımız imzalar TBMM Başkanlığına sunuldu. TBMM önünden Tandoğan Meydanına doğru gerçekleşen yürüyüşümüz, yol kenarında biriken halkın, alkışlı desteği ile güçlendi. Ardahan’dan Edirne’ye, Sinop’dan Antalya’ya Türkiye’nin doğusundan  batısına, kuzeyinden güneyine, tüm bölge ve şehirlerde üyelerimiz meydanlarda, sloganlarla, alkışlarla, ıslıklarla, kimi yerlerde  de davullarla, zurnalarla yasa teklifini protesto ederek tepkisini ortaya koydu.

Ülke çapında yayın yapan pek çok basın kuruluşunun geniş yer verdiği iş bırakma eylemimiz, tüm şehirlerdeki yerel medyada da büyük ölçüde yer aldı.
 
AKP iktidarının dayattığı ve toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bu yasa teklifine karşı gerçekleştirdiğimiz iş bırakma eylemimize katılan, destek veren tüm üyelerimize, diğer demokratik kitle örgütlerine, velilerimize ve halkımıza teşekkür ediyoruz.

Merkez Yönetim Kurulu