Güncel Sendika Haberleri

23 Haziran, 2017

İSMAİL HAKKI TONGUÇ’U ÖLÜMÜNÜN 57. YILINDA MEZARI BAŞINDA ANDIK

Köy Enstitüleri’nin kuramcısı, kurucusu ve yöneticisi İsmail Hakkı Tonguç’u ölümünün 57. yılında mezarı başında andık.

Anma törenine Genel Basın Yayın Sekreterimiz Ebru Sungar, İlk Eğitim-İş’in Kurucu Genel Başkanı Niyazi Altunya, Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu, Tonguç Vakfı yöneticileri, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, ÇYDD Ankara Şube Başkanı Ayfer Yüksel, Ulusal Eğitim Derneği Başkanı Nazım Mutlu ve onlarca seveni katıldı.

Sungar anma töreninde yaptığı konuşmada; Köy Enstitülerinin mimarı, Tonguç’un, cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesi ve ulusal eğitimin gerçekleşmesi için çağdaş, laik, bilimsel eğitimi hedeflediğini kaydetti. Sungar, şöyle konuştu:

“Tonguç, iyi ki vardı ve iyi ki yaşadı bugünümüze de ışık tutuyor. Bizler de şimdi onların mücadelesini sürdürüyoruz. Tonguç mücadele yılları anılarında; çok kısa zamanda sera çiçeği gibi yetiştirildiğimizi anladık, ülkenin gerçekleri karşısında bulduğumuz her çare buz gibi eriyip gidiyordu ama yitirmediğimiz tek değerimiz, kararlılık ve umuttu’ demiş. Bugünün koşulları da o günden farklı değildir.Hepimizin ve cumhuriyet öğretmenlerinin aslında sahip olması gereken de ‘’ kararlılık ve umuttur’’tur .Bizler onurla kurulmuş cumhuriyetin emanetçileri Eğitimiş olarak, Tonguçlar’dan aldığımız bayrağı, Atatürk’ün önderliği, bilimin rehberliğinde, ülkemizin her köşesi aydınlanıncaya dek kararlı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. İsmail Hakkı Tonguç’u manevi huzurunda saygı ve minnetle anıyoruz.Devrimci ruhu mücadelemizde yaşayacaktır’’

Katılımcılar daha sonra,Cumhuriyet Milli Eğitim Bakanları, Reşit Galip, Vasıf Çınar, Mustafa Necati, Hasan Ali Yücel, Mustafa Necati ve ve eğitimci Nafi Atuf Kansu ile Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan’ın mezarlarını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundular.