Güncel Sendika Haberleri

24 Ocak, 2013

KATLEDİLİŞİNİN 20. YILINDA UĞUR MUMCU’YU ANDIK

  Bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993’te yitirdiğimiz Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu’yu, katledilişinin 20. yıldönümünde adını taşıyan sokaktaki evinin önünde andık. 
        Anma törenine Genel Başkanımız Veli Demir, Genel Mali Sekreterimiz Dilek Yurdugül, Genel Özlük-Hukuk Sekreterimiz Ömer Arslan, Genel Eğitim Sekreterimiz Mehmet Akıncı, Ankara ve Çankaya Şubelerimiz ile Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Tutoğlu ve MYK üyeleri katıldı. 
        Sevenleri, Mumcu anıtına karanfiller bırakıp, mumlar yakarken, Selda Bağcan’ın Uğur Mumcu katledildikten sonra bestelediği “Uğurlar Olsun” adlı şarkı ve “Karlı Kayın Ormanında” çalındığı sırada ise “Uğurlar ölmez”, “Uğur Mumcu yaşıyor”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Saygı duruşunun ardından, Işık Kansu’nun “Uğur Mumcu Alfabesi” hep bir ağızdan okundu. 
        Törenin ardından, Genel Başkanımız ve beraberindeki heyet, Uğur Mumcu’nun eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu’yu ziyaret etti. Demir, ziyarette Uğur Mumcu’nun kalemini ülke için kullanan bir aydın olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:
        “Bu yiğit kalemi halkımız unutmamıştır, unutmayacaktır. 84 yıl önce yine bir Ocak ayında kaybettiğimiz devrimci Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, ‘Devrimcilerin ölürken kalanlardan ve yeni yetişenlerden bir tek dileği vardır; cansız bileklerinde sallanan görev bayrağının kavranıp daha yüksekte dalgalandırılmasıdır’ demiştir. Eğitim-İş olarak, devrimci Uğur Mumcu’nun bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz.”
        Güldal Mumcu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sizlerin varlığı ile aradan 20 yıl geçmesine rağmen O’nun anısını canlı tutuyoruz. Sizler olmasanız, biz tek başına bir yere varamayız” dedi.