Güncel Sendika Haberleri

05 Ekim, 2018

LAFTAN ÇOK İCRAAT GÖRMEK İSTİYORUZ

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlarının yaptıkları yanlış uygulamalar ortada iken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un olumlu sözlerini duymaktan daha çok yapacak olduğu icraatları görmek istediklerini söyledi.

Yıldırım örgütlenme çalışmaları için bulunduğu Denizli'de, Şube Başkanımız Namık Kemal Aydoğan’la birlikte Vali Hasan Karahan'ı, Vali Yardımcısı Hakkı Ünal'ı ve Milli Eğitim Teftiş Kurulu Başkanı Erol Al'ı ziyaret etti.

Okul ziyaretleri de gerçekleştiren Yıldırım, Şube Başkanlığında, basın açıklaması yaptı. Yıldırım, “15 Ekim’de açıklanacak olan eğitimde vizyon belgesi 3 yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığının yol haritası olacaktır. 16 yıllık iktidarları boyunca eğitimi bir çıkmazın içine sokan, yozlaştıran, eğitimcilerin çalışma ortamlarına nifak tohumları atan bir zihniyetin yapacakları ortada. Bütün bunların yanında eğitimi düzlüğe çıkaracak her türlü çalışmayı alkışlayacağımızı da bildirmek isteriz” diye konuştu.

Yıldan yıla artan eğitim sorunlarının Denizli özelinde de varlığını koruduğunu ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

“Denizli Organize Sanayi Bölgesi yönetimine devredilen Honaz 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerimizin mağduriyetleri devam etmektedir. Normların bir an önce güncellenerek geçici görevlendirmelerin son bulması, öğretmenlerimizin kendi kadrolarına bir an önce atanmaları gerekmektedir. Denizli’de birçok ortaokulumuz hala ikili eğitim yaparken, Anadolu Liseleri 45-50 kişiyle eğitim yaparken meslek liselerinin ve imam Hatip liselerinin boş kontenjanlarla eğitim öğretime devam etmeleri, 7 öğrenciyle bir İmam Hatip Ortaokulu binasının boşta tutulması kabul edilebilir değildir. Öğrencilerimiz bir tarafta el üstünde tutulup her tür desteği görürken diğer tarafta istif halinde dört duvar arasına tıkılmaları en büyük adaletsizliği oluşturmaktadır. Bakanlık, okul türleri arasında eşit davranmalı, birini öz evlat diğerini üvey evlat yerine koymamalıdır.

Atama yönetmeliğinin mağdur ettiği öğretmenlerimiz Denizli özelinde de oldukça fazladır. Bunun yanında taşrada çok sayıda ücretli öğretmenimiz zor koşullarda çalışmaktadır. Ekonomik taleplerle merkeze göç eden vatandaşlarımız nedeniyle köy okullarımız boşalmakta, merkezdeki okullarımız ise yoğunluğun getirdiği sorunlarla baş etmeye çalışmaktadır. Birçok okulumuzda yeterli bahçe alanı bulunmamakta, ek binalarla var olan bahçelerimiz yok edilmektedir. Eğitim-İş olarak ataması yapılmayan öğretmenler, mülakatla atamalar, vergi adaletsizliği, 3600 ek gösterge talebimiz, sürekli değişen sınav sistemleri ve Denizli yerelindeki bu sorunların çözümü için bütün kararlılığımızla mücadeleye devam edeceğiz. Atatürk İlke ve Devrimlerini koruma konusundaki tavrımız da bütün kararlılığımızla sürecektir.”