Güncel Sendika Haberleri

14 Ocak, 2013

MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR EYLEMİ İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

 Genel Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Mehmet Akıncı, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayber’i ziyaret ederek, 19 Ocak 2013 tarihinde “Mesleğimiz Onurumuzdur” sloganıyla Ankara’da gerçekleştireceğimiz eyleme destek vermeye çağırdı.
        Genel Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, EMEP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette, Ayber’e eyleme çağrı metnini sundu.  AKP iktidarının eğitimde dinselleştirme ve gericileştirme politikaları sonucu eğitim çalışanlarının sorunlarının kaygı verici boyutlara ulaştığını söyleyen Eyüboğlu, şöyle konuştu:
        “AKP iktidarı döneminde eğitimde, nitelik ve verimlilik tamamen yok edilmiş, uluslararası değerlendirmelerde birçok alanda olduğu gibi eğitimde de sonuncu olmak olağan hale gelmiştir. Son çıkarılan 4+4+4 Kesintili Eğitim Yasasıyla ve kanun hükmünde kararnamelerle adeta Cumhuriyetle hesaplaşma başlatılmıştır.
        Öğretmen yetiştirme konusunda bir politika geliştirmeyen hükümet, atama isteyen öğretmenlerimizi ‘yem bekleyen güvercinlere’ benzetmektedir. Hazırlanan YÖK Yasa Taslağında bu soruna çözüm getirmeyen hükümet, üniversitelerimizi siyasi iktidarın egemenliği yanında, paranın egemenliğine de alarak özerk ve özgür yapılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Üniversitelerimizde akademisyen ve öğrencilerimiz, muhalif bir tavır sergileyememekte, düşünceler baskı altında tutulmakta, en masum talepler bile şiddetle bastırılmaktadır.”
Eyüboğlu, yaşanan sorunlar karşısında güç birliği ve dayanışma içinde olmak gerektiğinin önemine dikkat çekti ve “Karşı devrimci güçlerin yok etmek istediği demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine, emeğimize, geleceğimize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmak için birlikte mücadele etmeliyiz. Bu amaçla tüm sendikaları, siyasal partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı 19 Ocak 2013 Cumartesi günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapacağımız eyleme katılmaya, eylem birlikteliği yapmaya çağırıyoruz” dedi. 
        EMEP Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayber ise, iktidarın saldırgan politikalarına karşı mücadele eden herkesi önemsediklerini belirtti ve farklılıkları bir kenara bırakarak alanlarda eylem birlikteliği yapmak gerektiğini söyledi. 
        Öte yandan Halkın Kurtuluşu Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Metin Bayyar ve Ankara İl Başkanı Sait Kıran, sendikamızı ziyaret ederek Genel Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu ile görüştü. Görüşmede, Bayyar, HKP’nin eylemimize katılım sağlayarak destek vereceğini bildirdi. 
        Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu temsilcileri de sendikamızı ziyaret ederek, eylemimize katılarak destek vereceklerini ve sorunlarını dile getireceklerini belirttiler.