Güncel Sendika Haberleri

20 Aralık, 2012

ODTÜ’DE FAŞİZMİN AYAK SESLERİ

 AKP’nin ileri demokrasisi kendini bu kez de ODTÜ’de gösterdi. Her fırsatta demokratikleşmeden, insan hak ve özgürlüklerinden söz eden AKP iktidarı ODTÜ’deki öğrencilerin protestosu karşısında gerçek kimliğini ortaya koymuştur. Aslında bu durum, AKP iktidarının bilimin aydınlığından ve gerçek demokrasiden ne kadar korktuğunu açık açık gözler önüne sermektedir.
        Emniyet güçleri, 29 Ekim 2012’de Ulus Meydanındaki Cumhuriyet kutlamalarında, iktidarın deyimiyle gösterdiği zaafiyeti(!), ODTÜ’de göstermeyerek Başbakandan büyük bir aferin almayı hak etmiştir.
        Bazı TV kanallarında ise “ODTÜ’de öğrenciler polise taş ve sopalarla saldırdılar” biçiminde çıkan haberlerin hangi odaklar tarafından ve hangi amaçla yaptırılmış olduğunu olayların gelişinden anlamak hiç de zor değildir. Türkiye bu senaryoyu geçmişte de Taksim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta çok acı bir biçimde yaşadı. Sözüm ona “derin devletle” hesaplaşanlar, kendi “derin devletlerini” yaratmışlardır.
        Siyasal iktidarın Türkiye’nin bilim kurumlarıyla nasıl bir hesaplaşma içinde olduğu TÜBİTAK ve TÜBA’da açıkça ortaya çıkmıştır. Bugün, yeni YÖK yasasıyla bilimsellik üniversitelerden de kovulmaktadır.
        Bilimin ve aydınlığın ocağı olan üniversitelerin gerek öğretim elemanları ve gerekse öğrencileriyle bu duruma tepki koymaları, eylem yapmaları en doğal, en meşru ve en demokratik haklarıdır. Ancak siyasal iktidar böyle bir tepki karşısında bütün dengesini kaybederek gerçek kişiliğini ortaya koymuş,  cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde görülmeyen bir vahşet sergileyerek ODTÜ’nün şahsında özgür üniversitelere duyduğu kini kusmuştur. Adeta yok edemediği bilimin aydınlığından öç alırcasına hareket etmiştir.
        Halkın güvenliği ve korunması için var olan güvenlik güçleri, siyasal iktidarın yaratmaya çalıştığı korku imparatorluğunun paralı askerleri gibi davranmışlardır.
        Üniversite basılmış, öğrencilere ülkemizi işgal etmeye gelen düşman askerleri gibi davranılmış, hastanede ölüm kalım savaşı veren öğrenciler gözaltına alınmaya çalışılmıştır.
        Bunun hiçbir biçimde hoş görülecek, kabul edilebilecek bir tarafı yoktur. Bu vahşeti şiddetle kınıyor, sorumlularının yargı önünde hesap vermelerini bekliyoruz. Olaylar sırasında yaralanan öğrencilere acil şifalar, antiemperyalist mücadelenin kalesi olan ODTÜ’nün tüm mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.
        Eğitim-İş olarak bu haklı eylemliliklerinde her zaman ODTÜ’nün ve ODTÜ’lülerin yanında olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Bugün kendini çok açık bir şekilde hissettiren faşizme karşı saflarımızı sıklaştırarak omuz omuza mücadele etme gereğinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çiziyoruz.
MERKEZ YÖNETİM KURULU