Güncel Sendika Haberleri

16 Ocak, 2013

ÖĞRETMENLERİMİZE YÖNELİK ŞİDDETİ KINIYORUZ

  Hatay Samandağ Yüksel Acun Anadolu Lisesinde Müdür yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Behçet Erkin, görevi başında bıçaklı saldırıya uğramıştır. Arkadaşımıza yapılan saldırıyı lanetliyor, geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.
        Bu üzücü olaydaki güvenlik zafiyeti, buna benzer olayların tekrarı konusunda bizleri endişeye düşürmektedir. Yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle, son derece zor çalışma koşulları altında hizmet veren eğitim çalışanlarının yaşam güvenliklerini sağlamak devletin öncelikli ve en önemli görevleri arasındadır.
        Bugüne kadar okullarımızda yeterli güvenlik önlemleri alınmamış ve okullarımızda eğitim çalışanlarına uygulanan şiddete seyirci kalınmıştır.  Okullarımıza yeterli kaynak ayırmayarak eğitimimizi her yönden zaafa uğratan AKP Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı, bu tür olaylara karşı önlem almak yerine her fırsatta öğretmenlere saldırmaktadır. Ne yazık ki bizzat Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı tarafından öğretmenleri değersizleştiren ve hedef gösteren nitelikte açıklamalar yapılmaktadır. Bu saldırılarda öğretmeni toplum nezdinde itibarsızlaştıran bu tür açıklamaların da önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz.
        Eğitim-İş olarak, AKP’yi ve Milli Eğitim Bakanlığını öğretmenleri hedef alan açıklamalardan sakınmaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Okullarımız, hem öğrencilerimiz hem de eğitim çalışanlarımız için en güvenli alanlar olmalı, okullara yönelik saldırılar mutlaka önlenmelidir.
        Unutulmamalıdır ki, öğretmenlerimiz itibarsızlaştırıldıkça ve şiddete maruz kaldıkça, bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır.
MERKEZ YÖNETİM KURULU