Güncel Sendika Haberleri

23 Haziran, 2012

ÖĞRETMENLERİMİZİ HEDEF ALAN TERÖRÜ KINIYORUZ

PKK terör örgütü yeniden öğretmenlerimize saldırmaya ve ülkemizin her tarafında büyük bir özveriyle görev yapmaya çalışan öğretmenlerimizi hedef almaya başladı.
        21 Haziran günü Bitlis-Diyarbakır karayolu Buzlupınar Mevkii’nde, cenaze götüren konvoya saldıran PKK’lı teröristler, iki köy korucusunu yaralayarak bir askerimiz ile iki öğretmenimizi kaçırdı. Öğretmenlerimize yönelen bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.
        Öğretmenlerimizin kaçırılması sıradan olaylar değildir. Terör örgütü bu yolla bölgede korku salmaya ve eğitim-öğretimi kesintiye uğratmayı amaçlamakta; böylece bölgedeki hâkimiyetini kurmak ve güçlendirmek istemektedir.
        Ama asıl üzücü olan siyasal iktidarın okullara kadar inen bu terör olayları karşısındaki teslimiyetçi tavrıdır. Milli Eğitim Bakanı telekonferanslar yoluyla öğretmeleri ve idarecileri tehdit ederken öğretmenlerin can güvenliği olmayan koşullarda görev yapmasına, öğretmenlerin kaçırılmasına ses çıkarmamaktadır. Kendi sorumluluklarında olan personele karşı bu kadar ilgisiz bir bakanlık düşünülemez. Ülkemizin her tarafında, eğitimin ışığı ve aydınlığını taşıyan öğretmenlerimizin korunması, devletin başlıca görevi olmalıdır. Onların terörün hedefi olması asla kabul edilemez.
        Ancak gelinen bu nokta hiç de şaşırtıcı değildir. Dünyanın hiçbir yerinde teröre ödün verilerek bir sonuç elde edilmiş değildir. Bugün açılım diye ortaya konulan uygulamalar terör örgütünü daha da şımartmakta ve eylemlerini daha da artırmalarına neden olmaktadır.
        Bu bağlamda kaçırılan öğretmenlerimizin bir an önce kurtarılarak sağ salim ailelerinin yanına dönmelerini ve öğretmenlerimiz güvenliği için her hürlü önlemin alınmasını bekliyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU