Güncel Sendika Haberleri

10 Ocak, 2019

ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARINI DİYARBAKIR`DA SÜRDÜRDÜK

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Genel Sekreterimiz Ebru Sungar, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Kara ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz Bilal Şener, örgütlenme çalışmaları kapsamında Diyarbakır'da temaslarda bulundu.

Yıldırım, Diyarbakır İl Temsilcimiz Cumali Akatay’la birlikte Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan’ı ziyaret etti ve sendikamızın eğitime bakış açısı, sorunlara çözüm yolları konusundaki yaklaşımlarımızı dile getirdi.

Yıldırım daha sonra Güneydoğu Güncel Gazetesi, Amed TV, Yeni Birlik Gazetesi ve Diyarbakır Tigris gazetesini ziyaret etti. Diyarbakır Tigris Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlyas Akengin’le biraraya gelerek Diyarbakır’da yaptığı görüşmeleri ve izlenimlerini paylaşan Yıldırım, eğitim sorunlarını yerinde tespit etmek ve sonuçlarını Bakanlığa rapor etmek için Diyarbakır’da bulunduğunu belirtti.

Yıldırım, Diyarbakır’da bazı okullarda öğrencilerin 50 ile 60 kişilik sınıflarda ders gördüğüne dikkat çekerek “Diyarbakır’da bırakın tekli eğitimi, ikili eğitime dahi geçilmesi büyük bir başarı olacaktır. Çünkü bir okul içinde 4 okul var” dedi.

MYK üyelerimiz, Antalya Şube Başkanımız Fatin Iltar, Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Doğan Dağdelen, Aydın Şube Başkanımız Remzi Çomakçı, Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Mehmet Yeşildağ, İzmir 1 No’lu Şube Başkanımız Adem Yıldırım, İzmir 2 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Cangı, İzmir 3 No’lu Şube Başkanımız Hüseyin Çalışkan, Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Elazığ İl Temsilcilik Başkanımız Hüseyin Selçuk, Nizip İlçe Temsilcilik Başkanı Hasan İnal, okul ziyaretleri gerçekleştirdi; eğitim çalışanlarına, eğitimin sorunları ve çözüm önerilerimizi anlatarak örgütlenme çalışmaları yürüttüler. Aramıza, mücadelemize yeni üyeler kazandırdılar.

TAHİR ELÇİ'Yİ ANDIK 

Daha sonra Diyarbakır’ın Sur ilçesinde düzenlediği basın açıklaması sonrası çıkan çatışmada vurularak hayatını kaybeden Tahir Elçi için, Dört Ayaklı Minare’ye kırmızı karanfil bırakıldı.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üzerinden üç yıl geçti. Bu cinayet kameralar önünde gerçekleşmesine rağmen, katilleri hala yargı önüne çıkarılamadı.

Özgür düşünce ve demokrasi için mücadele eden Tahir Elçi’nin, öldürülmeden dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında son sözleri yine barış olmuştu. İktidarlarını çatışma, düşmanlık ve toplumu kutuplaştırma üzerine inşa edenler, onun nezdinde demokrasi ve barış isteyen herkese saldırdılar.

Ancak bu ülkenin, inançları, kimlikleri, siyasi düşünceleri ne olursa olsun, vatandaşlarının hep birlikte, kardeşçe yaşayacakları bir ülke olması hepimizin ortak dileğidir.

Bugün Tahir Elçi dosyası da daha önceki faili meçhul dosyaları gibi tozlu raflar arasında unutulmak ve unutturulmak istenmektedir. Tıpkı Uğur Mumcu’nun, Ahmet Taner Kışlalı’nın, Muammer Aksoy’un, Necip Hablemitoğlu’nun katledilmesinde olduğu gibi cinayeti işleyenler, azmettirenler aydınlatılamadı.

Eğitim-İş olarak aydınlarımızın katillerinden elbet bir gün hesap sorulacağına yürekten inanıyor, barış ve demokrasiyi savunan Tahir Elçi’yi saygıyla anıyoruz." 

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NÜ KUTLADIK 

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım daha sonra ADD Diyarbakır Şubesi'nde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına katıldı. Gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Yıldırım, “Onlarca gazetecinin cezaevinde olması ve yüzde otuzluk bir oran ile en çok işsiz bulunan basın sektörünün üyesi olduğunuz için sizlere kolaylıklar diliyorum” dedi. 

Yıldırım, Eğitim-İş'in her türlü baskıya rağmen görevini gereği gibi yapma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar arkasında olduğunu vurguladı ve görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için, gazetecilerin mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılması gerektiğini belirtti.