Güncel Sendika Haberleri

03 Eylül, 2012

ÖZÜR DURUMU ATAMALARI PROTESTO ETTİK

       Eğitim-İş, Milli Eğitim Bakanlığı önünde 2012 yılı özür grubuna bağlı öğretmen atamalarını protesto etti. Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, MEB’in gerçekçi olmayan norm kadroları gerekçe göstererek 5-10 ilin dışında bütün illeri atamalara kapatarak, binlerce öğretmeni mağdur ettiğini belirtti. 
        Kızılay Güvenpark’ta toplanan Eğitim-İş üyeleri “Öğretmen düşmanı bakan istemiyoruz”, “Laik, bilimsel, demokratik eğitim”, “Ömer Dinçer, artık yeter” sloganları atarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Ellerinde, “Ayrılmak için evlenmedik”, “İl emri hakkımızı istiyoruz”, “Parçalanmış aile istemiyoruz”, “Aile birliği parçalanamaz” yazılı dövizler taşıyan öğretmenler, MEB önünde oturma eylemi yaptı. 
        Eylemde, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir bir basın açıklaması yaptı ve “Gelmiş geçmiş Milli Eğitim Bakanları içinde öğretmen düşmanlığında, öğretmeni mağdur etmede, eğitimden bihaber olmada en öne çıkan Ömer Dinçer ve onun öğrencilikten başka okul görmemiş bürokratları, özür durumu atamalarında da ne kadar beceriksiz olduklarını göstermişlerdir” dedi. 
        Bakanlığın öğretim birliğini ortadan kaldıran 4+4+4 gerici eğitim sistemi ile her şeyi altüst ettiğini söyleyen Demir, şöyle konuştu:
“Bakanlık, velileri hastane kapılarına yığarken öğretmenleri de eşlerinden, çocuklarından ayırarak toplumun temeli olan aile bütünlüğünü paramparça etmiştir. Gerçekçi olmayan norm kadroları gerekçe göstererek 5-10 ilin dışında bütün illeri atamalara kapatıp binlerce öğretmeni mağdur etmiş, bugüne kadar da tüm sendikaların dile getirdiği il emri uygulamasını yerine getirmeyerek öğretmenlerin ve çocuklarının çığlıklarına kulaklarını kapamıştır. Devlet, başka bir kurumda çalışan eşi bir ile atarken, kocasının ya da karısının yanına atanmak kadar doğal hakkı olan öğretmene o ili kapatabilmektedir. Yani devlet, subayı, polisi, doktoru başka bir ile zorunlu olarak atarken eşine ‘bu il öğretmene kapalı eşinin yanına tayin isteyemezsin’ diyebilmektedir. Ölümcül hastalıkları olan ve sağlık kurullarınca tedavi olması gerektiği yönünde rapor verilenler, tedavi olacakları yere norm kapalı gerekçesiyle ataması yapılmamakta ve adeta ölüme terk edilmektedirler.” 
        Demir, Eğitim-İş’in il emrinin mutlaka açılması gerektiği yönünde Bakanlığı defalarca uyardığını vurguladı ve  “Ancak Bakanlık, ‘Benim oğlum bina okur döner döner yine okur’ misali bildiğini okumaya devam etmiş, il emrini uygulamamıştır. Konu sendikamızca yargıya taşınmıştır ve şu an Danıştay’ın kararı beklenmektedir. En son Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazıda, iller kapalı gösterildiği için hiçbir öğretmenin tayin isteyemediğini ve bir kitlenme yaşandığı söyleyerek özür durumu atamalarının, il emri açılarak birkaç kez yapılmasını istemiştik. Çünkü çok iyi biliyoruz ki okulların açılması ile birlikte o kapalı denilen illerde normlar açılacak ve bu açıklar ücretli öğretmen ve görevlendirmelerle kapatılacaktır” dedi. 
        Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e seslenen Demir, şunları söyledi:
“Buradan binlerce öğretmenin çığlığını bir kez daha dile getiriyoruz. Çocukları anne ve babalarından ayırmayınız. Aileleri parçalamayınız. Tedavi olması gerekenleri engelleyerek ölüme terk etmeyiniz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi il emrini açınız.”  

ABD ELÇİLİĞİNE SİYAH ÇELENK

        Bakanlık önünden, ABD büyükelçiliğine yürüyen Eğitim-İş üyeleri, burada Birleşik Kamu-İş’in 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle yaptığı eyleme katıldı. ABD’nin Ortadoğu ülkelerine yönelik politikalarını protesto eden Birleşik Kamu-İş üyeleri, “Suriye kardeştir, Amerika kalleştir” sloganlarıyla elçilik önüne siyah çelenk bıraktılar.