Güncel Sendika Haberleri

14 Mart, 2012

SİVAS CANİLERİNE HUKUK KALKANI…

SİVAS CANİLERİNE HUKUK KALKANI… 

19 yıl önce 2 Temmuz 1993’te bir çığlık yükseldi yangın yeri Sivas’tan. Boydan boya tutuştu Anadolu, yüreği yandı güzel ülkemizin. Gerçek katiller cezalandırılıp yüreklere su serpilmedikçe, karanlıklar aydınlanmadıkça da sönmeyecek bu ateş.

 

Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşullar henüz ortadan kalkmış değildir. Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığı gün gibi ortadadır. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halk kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. Yurttaşı ümmet yapma, dini siyasete alet etme çabaları devam etmektedir. Uygulanan siyaset ve gösterilen yaklaşım bu yobaz zihniyeti cesaretlendirmektedir. 

 

Katliamın gerçek sorumluları, gerçek planlayıcıları adalete henüz hesap vermemiştir. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hamisi olduğunu söyleyenler ise en önemli insan hakkı olan “yaşam hakkı” nın yok edilmesine seyirci kalmışlardır.

Bütün bu olanlar, yaşananlar yetmiyormuş gibi hukuksal süreç de adaleti tecelli ettirememiştir. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Sivas Katliamı ana davasından ayrılan ve 6 firari sanığın yargılandığı davada Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine dosya zamanaşımı gerekçesiyle düşürüldü.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Sivas’ta vahşice yakılarak katledilen 37 canın yakınları başta olmak üzere milyonlarca yurttaşın beklentisine uygun düşecek biçimde katliamı "insanlık suçu" olarak kabul etmediği için 19 yıllık yargılama serüveni utanç verici biçimde sona erdi. Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katilleri 19 yılsonunda AKP’nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirildiler. 

Sivas davası çirkin tezgahlarla hukuken kapatılmış olabilir, ancak yobazın sebep olduğu bu insanlık dışı katliamın vicdanımızda açtığı hesap dosyası kapanmadı, kapanmayacak.

Merkez Yönetim Kurulumuz, Ankara adliyesinde gerçekleştirilen Sivas Katliamı davasını sonuna kadar takip etmiş, yapılan etkinliklere destek vermiştir. Bundan sonraki süreçte de sendikamız, toplumun vicdanında bitmeyecek olan bu davanın takipçisi olmaya devam edecektir.

Veli DEMİR

Genel Başkan