Güncel Sendika Haberleri

07 Şubat, 2012

ÜLKEMİZE, EMEĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN SAMSUN'DAN BAŞLATTIĞIMIZ YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ BUGÜN ANKARA'DA TAMAMLADIK.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarıyla birlikte bu hafta TBMM’de görüşülecek olan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendika Yasası’nı protesto etmek üzere Samsun'dan başlattığımız yürüyüşü bugün Ankara'da tamamladık. Türkiye’nin her ilinden üyelerimizle birlikte, siyasal iktidarın Cumhuriyet’le kavgalı anlayışına ve kamu çalışanlarına yönelik olarak hazırlanan “yandaş sendika yasası”na tepki göstermek üzere 4 Şubat’ta başlattığımız eylemimizi büyük bir coşku içinde ve halkın da yoğun desteğiyle gerçekleştirdik.

Kızılay Güvenpark’ta yapacağımız kitlesel basın açıklaması için Kızılay’a yürümek isteyen yürüyüş kortejimiz, Ziya Gökalp Caddesi, SSK İş Hanı önünde çevik kuvvet barikatı ile durduruldu. Haklı eylemimize ilişkin gösterdiğimiz direngen tutum ve yapılan görüşmeler sonrasında, Yüksel Caddesi üzerinden Güvenpark’a geçtik. Eylemimize CHP, DSP, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, TÜMÖD, MÜZED, Ankara Kız Lisesi Mezunları Derneği, Yargı-Sen, Türkiye Gençlik Birliği destek verdi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Tutoğlu yaptığı konuşmada, Meclis'te görüşülmekte olan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu değişikliği tasarısının derhal geri çekilmesi gerektiğini, yasa tasarısının mevcut düzenlemeden bile daha geri hükümler içerdiğini ifade etti.

Basın açıklamasının ardından “Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi” okunarak siyasal iktidarın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini, ilke ve devrimlerini kitaplardan ve zihinlerden silmeye çalışan anlayışı protesto edildi.