Güncel Şube Haberleri

13 Ocak, 2018

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Gapgündemi Gazetesini Ziyaret Ettik

Genel Sekreterimiz Ebru Sungar, Şanlıurfa Şube Başkanımız Oktay Keskin, Antalya Şube Başkanımız Fatih Iltar, İzmir 1 Nolu Şube Başkanımız Adem Yıldırım, "10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü" münasebetiyle gazetemize ziyarette bulundu.

Gazete personelinin 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan heyet, daha sonra Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ile gazetecilerin ve sektörün sorunları üzerine sohbet etti. Türkiye'de Gazetecilerin mesleklerini özgür bir şekilde icra edemediğini savunan Eğitim-İş Genel Sekreteri Ebru Sungar, "Mesleğini icra edebilen gazetecilere tebrik için var olan bugün, Basın mensuplarının özgür bir şekilde çalışamaması nedeniyle anlamını yitiriyor. Basın özgürlüğü noktasında ülkemiz 199 ülkeden 163. sıraya gerilemiş durumda. Bunun yanında havuz medyası, izlediği yayın politikasıyla mesleğin itibarını zedeliyor. Bu düzenin olması gerektiği ölçülere ulaşabilmesi ümidini her zaman yaşatmalıyız" diyerek temennilerini dile getirdi.


POLAT: GAZETECİLİĞİ KULLANANLARA DİKKAT EDİLMELİ
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Polat ise, her mesleğin riayet edilmesi gereken etik ve ahlaki sorumlulukları bulunduğunu hatırlatarak, "Gazeteci yaptığı haberlerde kamu yararını düşünmelidir. Yaptığı haberin getirisi kadar, eksi yönlerini de düşünmekle mükelleftir. Bizler İletişim Fakülteleri'nde bu etik anlayışı gözeterek yetiştik. Basın camiasında çalışan arkadaşlarımıza da bu yönde tavsiyelerde bulunuyoruz. Ancak Ulusal ve Yerel Basında, Gazeteciliği farklı amaçlar için etiket ve gizlenme amacı olarak kullanan şahıslar, bu mesleğin aşınmasına neden oluyor. Bu tür insanlara karşı resmi kurumların, STK'ların ve kamuoyunun ortak bir tavır sergilemesi gerekiyor. Bu tavır zamanla kimlerin mesleği gerçek manada icra ettiğini gösterecektir" diyerek düşüncelerini dile getirdi.