Güncel Şube Haberleri

01 Haziran, 2017

KARADENİZ EREĞLİ TEMSİLCİLİĞİMİZİN “GENÇLİĞİN ATA’SINA ÖZLEMİ “KONULU MEKTUP YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

‘Ulusal Bağımsızlığın 98’inci yılında Gençliğin Ata’sına Özlemi’ adlı mektup yazma yarışmasının Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki kazananı belli oldu.
Büyük Önder Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 98’inci yıldönümü nedeniyle organize edilen yarışmada dereceye giren öğrencilerin isimleri, 24 Mayıs Çarşamba günü Öğretmenevi Konferans Salonu’nda yapılan törende açıklandı. 
Eğitim-İş Karadeniz Ereğli Temsilciliği Başkanı Hülya Çaylaksevdi, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından yaptığı konuşmada, duygu dolu anlar yaşadığını söyledi.

İlçenin lise dengi çeşitli eğitim kurumlarından 27 öğrencinin katıldığı yarışmanın amacını da açıklayan Çaylaksevdi, “ulusal bağımsızlığı, ümidi olan gençlere adayan eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesini ve 19 Mayıs ruhunu yaşatmak, ulus bilincini aşılamak ve de Cumhuriyetimizin emanetçileri olan gençlerimizin Atatürk’e olan sevgisini, özlemini dile getirmelerini istedik”  diye konuştu.

Konuşmanın ardından yarışmada birinci olan Bahar Saka, ikinci olan Tuğba Altunbaş, üçüncü olan Emine Tutkum Yılmaz, dördüncü olan Gül Kalafat ve beşinci olan Pelin Tuğba Yılmaz’a ödülleri takdim edildi.   Daha sonra yarışmanın birincisi Bahar Saka, mektubunu okudu. 
Saka, “Cumhuriyet çocuğundan Aziz Kemal Paşa’ya” satırıyla başlayan mektubunu okuyama başladığında; kendisini, merhum Ata’nın manevi kızı merhume Ülkü Adatepe’ye benzettiğini, küçük yaşlarda saçlarını O’nunki gibi kısa kestirip O’nun giydiği elbiseye benzer elbiseyi dedesine aldırdığını anlattı. Mektubunun ilerleyen bölümlerinde ise şuan ki gördüğü dünyada, silahların fikirlerden önce tutulduğunu, yaşanan cehaletin de Atatürk ilke ve inkılapları sayesinde yok olacağına olan inancını aktardı. 
Öğrenci Saka’yı dinleyenler duygularına hakim olamadılar.  Gözyaşlarına boğularak Bahar Sakayı uzun süre alkışladılar.   
Tören, yarışmaya katılan tüm öğrencilere ve onlara destek olan öğretmenlerine hediyelerinin verilmesi ile sona erdi.