Güncel Şube Haberleri

11 Haziran, 2018

MESCİT İÇİN SENDİKA ODAMIZI BOŞALTAN DEÜ ŞİKAYET EDİLDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 15 Mayıs 2018 tarihinde 554 üye ile Eğitim-İş İzmir 4 No’lu Yükseköğretim Şubemiz Yetkili sendika olmuştur.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde üst yönetim görev değişikliklerinden sonra üniversitede yürüttüğümüz sendikal faaliyetlerimiz gözle görülür bir şekilde engellenmeye çalışılmış bunun çabası içerisine girilmiştir. Şube yöneticilerimize ön inceleme ve soruşturmalar açılmış, Şube Yöneticilerimizin ve İşyeri Temsilcilerimizin bir kısmının görev yerleri değiştirilmiştir.
Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe yerleşkesinde Yetkili Sendikanın kullanımına tahsis edilen Temsilci odamız mesai saatleri dışında yönetim kurulu üyelerine her hangi yazılı ve sözlü bir bildirim yapılmaksızın Cumartesi günü Fen Fakültesi görevlileri tarafından kapı kilidi kırılarak girilmiş, içerideki sendikal dokümanlarımız ve eşyalarımız danışmada iki gün boyunca tutulmuştur. Temsilcilik Odasının camına içeriden astığımız bir tanesinin üzerinde Atatürk resmi bulunan ”Atatürk’ü anlatmaya devam edeceğiz” yazılı afiş yırtılmış, buruşturulmuş ve koridorda atıl halde bulunan halıların arkasına atılmıştır. Bu olaydan sonra Rektör vekili ve üst yönetim ile yaptığımız görüşmelerde talimatın Genel Sekreter tarafından verildiği kendisi tarafından doğrulanmıştır.
Konu hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi, Görevi Kötüye Kullanma ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet suçlaması ile başvurumuzu yaptık.
Mücadele edenler her zaman kazanamayabilirler, ancak kazananlar her zaman mücadele edenlerdir. Laik, Çağdaş, Bilimsel, Demokratik Üniversite için akılımızın fikrimizin rehberi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve Devrimleri doğrultusunda mücadele etmeye devam edeceğiz.

İzmir 4 No’lu Yükseköğretim Şubesi Yönetimi