Güncel Şube Haberleri

07 Şubat, 2018

OKULLARDA CAN GÜVENLİĞİ MUTLAKA SAĞLANMALIDIR!

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde meydana gelen doğalgaz patlamasında 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

Yaşanan bu acı olay, okullarda öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin can güvenliğini sağlamakla yükümlü Milli Eğitim Bakanlığı’nın, bu sorumluluğunu yerine getirmek konusunda ne kadar aciz olduğunu bir kez daha göstermiştir. Okullarda gerekli denetimler yapılmamakta, can güvenliği sağlanamamaktadır.

Patlamanın ardından okulda yaptığımız incelemelerde şu tespitlerde bulunduk:

1. Normalde sığınak olarak kullanılması gereken yerde kazan dairesi bulunmaktadır. Bu daireyle bitişik olan alan da Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla dikiş nakış kursu olarak açılmıştır. Basında Halk Eğitim Merkezi diye geçen alan İlçe MEM'den olur alınarak kurs yerine dönüştürülmüş bir atölyedir. 

2. Kazan dairesinin bulunduğu alan haricinde üst katlarda bir hasar oluşmamıştır ancak patlama sonrası yangın ikaz butonlarının camlarının kırılmaya çalışıldığı ancak hiçbirinin çalışmadığı iddia edilmektedir.

3.Okulun kantini ile kalorifer dairesi ve kurs merkezi arasında sadece bir kapı bulunmaktadır. Bu nedenle patlama öğle tatiline denk gelseydi tablo daha ağır, hepimiz için daha vahim  olabilirdi.

4. Okula doğalgaz 3 ay kadar önce bağlanmış.  Bu esnada gerekli kontrollerin tam olarak yapıldığı iddia ediliyor. Şayet durum böyle ise bu ihmalde sorumluluğu bulunanların tümünün bir an önce tespit edilip yargı önünde hesap vermeleri gerekmektedir.

5. Yangın merdivenlerinin kapıları kilitli olduğundan öğrenciler ana kapıdan tahliye edilmiştir. Kentimizdeki neredeyse tüm okulların yangın merdiveni çıkış kapıları güvenlik gerekçesiyle kilitli tutulmaktadır. Buradan yetkilileri uyarıyoruz: Telafisi mümkün olmayan daha büyük acılar yaşamamak için bu durumdaki kurumlar acilen tespit edilmeli ve buralarda kalıcı çözümler üretilmelidir.

6. Kentimiz kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına deprem riski bakımından en tehlikeli gruba giren 1. Derecede deprem bölgesinde yer almaktadır. Zemini alüvyonlarla kaplı İzmir’de depremi tetikleyecek tam 13 fay bulunuyor. Bu 13 fayın 9’u okul, hastane, yerleşim bölgeleri gibi insanların yoğun olduğu bölgelerden geçiyor. Bu kadar riski barındıran şehrimizde henüz daha okullarımızın tamamının dayanaklı olup olmadığı belirlenememiş, dayanıksız binaların güçlendirilmesi çalışmaları tam anlamıyla tamamlanmamış, dayanıksız binaların bazılarına da  “sağlam” raporu verilerek öğrencilerimiz ve eğitim çalışanlarımız tehlikeye atılmıştır.

Ayrıca, resmi kurumlarda çalışanların iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili fiziki şartlar iyileştirilmeden, gerekli güvenlik önlemleri alınmadan, çalışanlara ve işveren-işveren vekili sıfatı verilenlere konuyla ilgili yeterli eğitim verilmeden, özel sektör mantığıyla, ağır maddi yükümlülükler içeren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın koca bir balon olduğu gerçeğinden hareketle ödeneksizlikten eli kolu bağlı okul idarelerine ve biz eğitimcilere dayatılan zihniyetten acilen vazgeçilmeli; devletimiz sorumluluğunu yerine getirmelidir.

Olayda ihmali bulunan tüm sorumlular bir an önce tespit edilerek yargılanmalıdır. Eğitim-İş olarak patlamada yaşamını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralılara geçmiş olsun diyoruz.

                                                                                    EĞİTİM-İŞ İZMİR ŞUBELERİ