Güncel Sendika Haberleri

15 Kasım, 2012

29 EKİM KUTLAMALARINA GÖLGE DÜŞÜREN KAMU GÖREVLİLERİYLE HESAPLAŞMA SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ

Yönetim Kurulumuz,  Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim 2012 tarihinde Ankara ili merkezli genel kutlama programı yapmıştır.  Sendikamız bu çerçevede ülke genelindeki tüm şube ve temsilciliklerine Ankara’da yapılacak kutlamalara katılım sağlamaları yönünde talimat vermiştir. 

Genel Merkez talimatı sonrasında sendikamızın birçok şube ve temsilciliği, 28 Ekim’de Ankara’daki kutlamalara katılmak üzere türlü ulaşım araçlarıyla yola çıkmalarına rağmen, henüz bölgelerinin dışına dahi çıkamadan kolluk güçlerinin tacizine maruz kalmışlardır. Saatlerce yolda bekletilerek mağdur edilmişler ve nihayetinde seyahat özgürlüklerini kullanmaktan men edilmişlerdir. 

Hukukdışı uygulamayı yapan mülki amirliklerden bir tanesi de Hatay Valiliği'dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutlamak için ülkenin başkentine gitmek isteyen yurtseverlere kolaylık göstermesi gerekirken onlara potansiyel suçlu muamelesi yapan Hatay Valisi ve kanunsuz emrine itaat eden kamu görevlilerinin eylemlerine uyan cezalarla cezalandırılmaları için suç duyusunda bulunduk. Suç duyurusu kapsamında şüphelilerin; TCK md. 109’da düzenlenenkişiyi hürriyetinden yoksun kılma, TCK md. 115’te düzenlenen inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, TCK md. 223’te düzenlenen ulaşım araçlarını alıkoyma, TCK md 257’te düzenlenen görevi kötüye kullanma, TCK md. 266’da düzenlenen kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmasuçlarından cezalandırılmalarını talep ettik. 

MERKEZ YÖNETİM KURULU 

Suç duyurusu dilekçesini görmek için tıklayınız