Güncel Sendika Haberleri

30 Ağustos, 2018

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI KUTLADIK

Eğitim-İş olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yıldönümü nedeniyle Ankara’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunduk.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Kara, Genel Eğitim Sekreterimiz Suat Özkolay, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Ankara 1, 2 ve 3 No’lu Şubelerimiz, ADD ve CHP Çankaya Şubelerinin katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından Genel Başkanımız Orhan Yıldırım konuşmasını yaptı.

Yıldırım, Türk Ulusu’nun Başkomutanlık Meydan Savaşı ile birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçlere gereken dersi verdiğini ve 30 Ağustos Zaferiyle de tüm mazlum uluslara örnek olduğunu söyledi.

30 Ağustos Zaferi’nin, Sevr düşü peşinde koşanların emellerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceklerini gösteren bir zafer olduğunu vurgulayan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Atatürk, Büyük Taarruzun ve 30 Ağustos Zaferi'nin önemini, ‘Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta hey'etinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir âbidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.’ sözüyle dile getirmiştir.

Ancak bugün hukuk tanımaz, diktatöryal AKP iktidarı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir. Üniter devlet yapısı hedef alınmakta; Lozan Antlaşmasıyla elde edilen kazanımları pervasızca yok etmeye çalışmaktadır.

Emperyalizme karşı verilen çetin mücadele sonucunda kazanılan bağımsızlık bilinciyle hareket ederek içinde yaşadığımız bu koşullarda Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğüne, bağımsızlığına Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkılmasında hepimize önemli sorumluluklar düştüğünü asla unutmamalıyız.

Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına her şeye rağmen sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyor, başta Büyük Önderimiz Atatürk olmak üzere canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.”