Güncel Sendika Haberleri

02 Mayıs, 2018

5. DÖNEM 1. OLAĞANÜSTÜ BAŞKANLAR KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

5. Dönem 1. Olağanüstü Başkanlar Kurulumuz, 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde, Şube ve İl Temsilcilik Başkanlarımızın geniş katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Ülke gündemi, sendikal süreç, örgütlenme çalışmaları, eğitim-öğretim sistemine ilişkin sorunlar tartışıldığı kurulda, aşağıda yer alan sonuç bildirgesi hazırlandı.

 

EĞİTİM-İŞ 5. DÖNEM 1. OLAĞANÜSTÜ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ

28-29 NİSAN 2018

 

Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan basın açıklaması ile performans değerlendirme sisteminin, çalışma barışını bozacağı, öğretmenin meslek onurunu yok edeceği, özelleştirmelere ve kaosa neden olacağı gerekçesiyle mücadele etme kararlılığı basına ve kamuoyuna duyurulmuştur.

Ülkemizin geleceği ve aydınlanması yolunda emek veren öğretmenlerin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasını hedefleyen bu uygulamayı kabul etmiyoruz.

1 Mayıs 1977’de katledilen emekçilerimizin anısına, onları unutmadığımızın göstergesi olarak Taksim Atatürk anıtına, iktidarın tüm engellemelerine rağmen çelenk konulmasına, satışa çıkarılan şeker fabrikaları ve bu fabrikalarda çalışan emekçilere sahip çıkmak adına Türkiye’de cumhuriyet döneminde kurulan ilk şeker fabrikası olmasından dolayı, bölgesel olarak Uşak’ta, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü kutlamalarına etkin katılım sağlanmasına karar verilmiştir. Ayrıca tüm Türkiye’de 1 Mayıs’ın adına yakışır şekilde kutlamalara katılım sağlanacaktır.

2019 yılında yapılması gereken seçimlerin baskın bir şekilde TBMM’nin bypass edilerek 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması parlamenter sistemin ortadan kaldırılarak tem adam rejimine dönüştürülmek istenmesidir.

Eğitim-İş olarak Meclis’in millet adına kullandığı yetkilerinin tek adama devredilmesi sürecinde parlamenter sistemi savunan, çağdaş, bilimsel, laik, demokratik eğitimden yana tavır alan cumhuriyet ilkelerini benimseyen oluşumları ve siyasi partileri destekleyeceğiz.

Eğitim kurumları ve diğer birçok kurumların yönetici atamalarında, liyakat ve adalete önem verilmesi konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Siyasi iktidarın, cumhuriyetimiz ile özdeşleşmiş olan köklü güzide üniversitelerin bölerek adeta cumhuriyet ile hesaplaşma içerisinde olduklarını biliyor ve bunlara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz.

Sınav ile öğrenci alan okullar belirlenirken (nitelikli-niteliksiz) bilimsellikten uzak bir seçme programı ile öğrenciler ya özel ya da imam hatip okullarına gitmeye zorlanmaktadır. Böyle bir uygulama asla kabul edilemez.

Eğitim İş bu güne kadar olduğu gibi, eğitim emekçilerinin umudu olmaya devam edecektir. Atatürk ilkelerinin ve bilimsel, demokratik, parasız, kamusal, laik ve karma eğitimin yılmaz savunucusu olacaktır.

Yaşasın Eğitim-İş!

Yaşasın Birleşik Kamu-İş!