Güncel Sendika Haberleri

18 Ocak, 2016

AKP’NİN EMPERYALİST GÜDÜMLÜ MEZHEPÇİ DIŞ POLİTİKASI ÜLKEYİ FELAKETE SÜRÜKLÜYOR

Kilis kent merkezindeki Eyüp Gökçeimam Ortaokulu’nun bahçesine havan topu mermisi düştü. Meydana gelen patlamada, okulda görevli bir kişi hayatını kaybetmiş 1 öğrenci yaralanmıştır. Terörle mücadele edemeyen, sınırlarımıza hakim olamayan, halkının güvenliğini sağlayamayan siyasi iktidarı kınıyoruz.

Suriye’de yaşanan iç savaş karşısında AKP Hükümeti’nin adeta emperyalizmin taşeronluğuna soyunarak yürüttüğü yanlış dış politikanın ülkemizi felakete, savaş batağına sürükleyeceğini, Suriye’den sonraki cephenin Türkiye olacağını defalarca söyledik.

Ancak Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi gereği Cumhuriyetten beri gelen “komşu devletlerle iyi geçinme” anlayışını terk eden siyasi iktidar, dengesiz ve mezhepçi bir dış politika izlemiş, çok uluslu terör örgütlerine sınır kapılarını açarak onlara her türlü desteği vermiş, böylece bölgede yaşanan yangının ülkemize sıçramasına neden olmuştur.

Hükümetin emperyalizme hizmet eden politikaları özellikle sınır güvenliğimizi alt üst etmiştir.

Atatürk’ün ulus ve ülke tanımını kabullenemeyenler, Ortadoğu’daki kanlı terör örgütlerine “terör örgütü” diyemeyenler, gönderdikleri tırlar dolusu silahlarla komşu Suriye’nin ayrılıkçı, gerici unsurlarını besleyenler, bugün ülkemizde insanların katledilmesine yol açmaktadır. AKP iktidarı ülkeyi yönetememekte, sorumsuzca bir savaş politikası izlemektedir.

Ülkemiz ve bölgemiz, içine sokulmak istenilen savaş, kargaşa ve terör ortamından ancak bölge ülkeleriyle teröre ve emperyalizme karşı ittifak kurarak ve her türden dış müdahaleye karşı kararlı bir tutum sergileyerek çıkabilir.

Hükümeti bir an önce, Suriye’deki iç savaşın destekçisi olmaktan vazgeçmesi, halkımızın ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için gereken tedbirleri alması konusunda uyarıyoruz.

Kilis’te hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, ailelerine, yakınlarına başsağlığı, yaralanan öğrencimize de acil şifalar diliyoruz.

     MERKEZ YÖNETİM KURULU