Güncel Sendika Haberleri

26 Aralık, 2017

AKP’NİN GERİCİ EĞİTİM POLİTİKALARI TACİZİ MEŞRULAŞTIRIYOR

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Ayşe-Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan Felsefe Öğretmeni Ercan Harmancı sosyal medya hesabından skandal paylaşımlarda bulundu. Beden Eğitimi dersinin zinaya zemin hazırladığını savunan Harmancı, “Bir Beden Eğitimi öğretmeninin karşısında vücut kıvrılıyorsa ne kadar olması önemli değil onun adı zinadır” dedi.
Harmancı’nın bu son derece çirkin ifadeleri kullanarak tacizi ve tecavüzü meşrulaştırması, tecavüzü ve şiddeti kadınların suçu olarak gören hastalıklı zihniyetin dışa vurumudur.
Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız bu sapkın söylemler, kadını toplumsal hayattan dışlayarak eve kapatmaya çalışan, “en az üç çocuk” söylemiyle kadınların bedeni hakkında söz sahibi olmak isteyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, babanın öz kızına şehvet duymasının günah olmadığı konusunda fetva veren, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkan AKP zihniyetinin dışa vurumudur.
Bu nedenle yaşanan olayı, kadınları hem yasalarla hem uygulamalarla ciddi baskı altına alan, eğitimi gerici anlayışa teslim eden politikaların bir sonucu olarak değerlendiriyoruz.
Konu kamuoyuna yansımıştır. Dolayısıyla olay, okul yönetiminin “kendi hezeyanı olabilir” şeklindeki sözleriyle örtbas edilemez. Cumhuriyet savcılıklarını ilgili kişi hakkında soruşturma açmaya, ayrıca Konya Valiliği’ni ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı da adı geçen öğretmen ve varsa olayı örtbas etmek isteyen yöneticiler hakkında idari yönden inceleme ve soruşturma başlatmaya davet ediyoruz. 
Eğitim-İş olarak; yaşam alanlarımızın tüm dinamiklerini hurafeler üzerine kuran, eğitimi gerici anlayışa teslim eden politikalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU