Güncel Sendika Haberleri

17 Ocak, 2019

ALADAĞ DAVASININ TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

Devletin barınma imkanı sağlamaması nedeniyle tarikat yurtlarında kalmak zorunda kalan kız çocuklarımızın hayatını kaybettiği Aladağ yangınına ilişkin sorumlular hakkında devam eden davanın 8. duruşmasına Genel Merkez Hukuk Bürosu avukatımız Burak Sabuncu mağdur ailelerin avukatlarının yanında duruşmada yer almış ve Mutlu Gül'de duruşmada izleyici olarak hazır bulunmuştur. 

Davanın gidişatı bakımından en başından itibaren vurguladığımız endişelerimizin maalesef değişmediğini görmekteyiz. Çelişkili sanık ve tanık beyanları bakımından aydınlatılamayan hususların giderillememesi, sorumluluğu olan kamu görevlilerinin bu davaya dahil edilmemesi ve çelişkili bilirkişi raporları ile davanın bu haliyle karar aşamasına gittiğini görmek son derece üzücüdür. Halihazırda tek bir tutuklu sanığın dahi kalmamış olması da endişelerimizi artırmıştır. Bugüne kadar mağdur ailelerin avukatlarının tüm taleplerinin reddedilmesi ve barolar ile demokratik kitle örgütlerinin ısrarla davaya katılma taleplerinin kabul edilmiyor oluşu da bu endişeleri iyice perçinlemiştir. 

30 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşecek sonraki duruşmada da suçluların en ağır şekilde cezalandırılması için adaletin takipçisi olmaya ve acılı mağdur ailelerinin acısını paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm ilerici kamuoyuna çağrımız, karar aşamasına yaklaşan davanın duruşmalarının yakından takip edilerek mağdur ailelerin adalet arayışlarına omuz verilmesi ve mücadelenin yükseltilmesidir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU