Güncel Sendika Haberleri

29 Ağustos, 2009

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE DESTEK

 

29 Ağustos Cumartesi saat 13.30 da Demirtepe’den yürüyüşe başlayan ataması yapılmayan Öğretmen arkadaşlarımıza eşlik edilerek sloganlar eşliğinde Güvenpark’a girilmiştir. Güvenpark’ta Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu dönem sözcüsü Serkant SUBAŞI ve katılımcı tüm sendikalarla birlikte basın açıklaması yapılmıştır. Sendikamız adına açıklama yapan Genel Eğitim Sekreterimiz Barış DÜDÜ “Bu gün burada AKP politikalarının en önemli mağdurlarından olan ataması yapılmayan öğretmen arkadaşlarımızın çığlıklarını duyuyorsunuz. Anne Babalarının dişinden tırnağından arttırdığı harçlıklarla okuyan, ancak ülkemizin 200.000 öğretmene ihtiyacı varken mesleklerinin başına geçemeyen, arkadaşların haykırışları. Sayıları 240.000'i bulan, ancak yıllardır atanamadıkları için şoförlük, işportacılık, inşaat işçiliği gibi mesleklerde çalışmaya mecbur bırakılan, bu da yetmiyormuş gibi devletin kendi kurumlarında, dershanelerde, özel okullarda köle gibi 300-400 liraya çalıştırılan meslektaşlarımın haykırışları bunlar. 

İntiharlara sürüklenen, açlık grevleri yapan ancak onurlarından taviz vermeyen Cumhuriyetin Aydınlık yüzü Öğretmenlerin haklı mücadelesi için bugün buraya toplandık. Tek bir talepleri var mesleklerine atanmak istiyorlar.

Yılda 10.000-20.000 öğretmen atayarak ne bu sorunu, nede Milli Eğitimin sorunlarını çözemezsiniz. Eğer ÖSS’de 30.000 öğrenci sıfır çekiyorsa, okullarda şiddet olayları artmışsa, özel eğitimin payı 10 Milyar dolarları bulmuşsa, hala okuma yazma bilmeyen insanlarımız varsa tüm bunların temel sebebi Öğretmen sayısının yetersizliğidir. Bizde Sayın Nimet ÇUBUKÇU’ya ve AKP iktidarına buradan diyoruz ki; okulları öğretmensiz bırakmayın, sayıları 100.000’i bulan sözleşmeli öğretmenliğe, sayıları 70.000’i bulan ücretli öğretmenliğe derhal son verin ve bu arkadaşların bir an önce kadrolu olarak istihdamını sağlayın. Değerli meslektaşlarıma da şunu söylüyorum daima yanınızdayız, daima sizinleyiz, Eğitim İş’in tüm şubelerinin kapıları sizlere ardına kadar açık.” diyerek sözlerini tamamlamıştır.