Güncel Sendika Haberleri

02 Ocak, 2009

Bandrol

 

Egitim-İş Genel Sekreteri Levent Akça, Milli Egitim Bakanlığı'nın bandrol almayan öğretmenlere ögretmenevini pahalı fiyata kullandırmasına tepki göstererek, “Milli Egitim Bakanı'nın bizi kendi evimizde kiracı yapmasına izin vermeyeceğiz. Buna gücü yetmeyecek, bunun için her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Milli Egitim Bakanlığı, öğretmenevlerini uygun fiyata kullanmak isteyen ögretmenlere bandrol alması zorunluluğu uygularken, geçen yıl 18 YTL olan bandrol fiyatını da 60 YTL'ye çıkarması üzerine öğretmenler arasında tepki topladı. Konu ile ilgili ANKA'ya açıklamada bulunan Egitim-İş Genel Sekreteri Levent Akça, MEB'in konu ile ilgili yaptığı açıklamanın ögretmenler arasında kaygı oluşturduğunu söyleyerek, “Bakanlik, mensuplarinin zaten ne olursa olsun herhangi bandrol ücreti ödemeden ögretmenevinden yararlandığını söyledi. Ancak; öğretmenevinden öğretmen değil herkes yararlanıyor. Vasıfsız birisi de yararlanabilir. Ögretmenlere kendi evinde vasıfsız kişi muamelesi yapılıyor” dedi.

MEB'in yaptığı açıklamada, “Gönüllük esasına dayalı olarak katkı sağlamak amacıyla bandrol alan ögretmenlerimiz” dendiğini anımsatan Akça, “Ögretmevinde yatak, lokal hizmeti veriliyor. Bunun dışında hangi hizmetten dolayı gönüllülük hizmeti deniliyor. Bir ad koymuşlar ‘gönüllülük' diye, ama içi boş. Ayrıca çok ilginç bir sey diyorlar. ‘Ögretmenlerin aidati, bandrol ücreti ile inşa edilen ögretmenevi yoktur' deniyor. Ögretmenlerden alınan aidatlar ile ve bandrol ücreti ile ögretmenevi yapılmamıştir. Bu önemli bir şey. şöyle önemli; bunu söyleyen bakanlık şunu söylüyor. ‘Aslında buralar ögretmenlerin evi değil, ögretmenler kerhen buradan faydalanıyorlar.' Burası gelecekte özelleştirilince, satılınca,bu mantık üzerinden gidecekler. Satışı mahsuru yok diyecekler” dedi.

“ÖGRETMENLER BANDROLSÜZ YARARLANMALI”
Egitim-İş olarak taleplerinin öğretmenlerin tüm hizmetlerden yararlandırılması olduğunu kaydeden Akça, “Bizim çok net bir talebimiz var. Ögretmenler ögretmen kimliği ile doğrudan tüm hizmetlerden yararlanmalılar ve bu sağlanana kadar Egitim-İş olarak mücadele edeceğiz.

Kendi evimizde kiracı olmayacağız. Milli Egitim Bakani'nin bizi kendi evimizde kiraci yapmasina izin vermeyecegiz. Buna gücü yetmeyecek. Bunun için her türlü mücadeleyi verecegiz” dedi.

“BUNUN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
Ögretmenevlerinin ögretmenlerin aidati ile yapılmadığı yönündeki açıklamanın ögretmenevlerinin satışına yönelik olduğunu kaydeden Akça, “Bu cümlenin altında ‘zaten ögretmenlere ait değildi' denilerek gelecekte rant sağlanarak, ögretmenevlerini satmaya yönelik bir mantık var ve buna müsaade etmeyeceğiz. Öğretmenevleri, öğretmenlere hizmet eden yerler olmalıdır. Egitim-İş bunun da peşini bırakmayacak takipçisi olacaktır” dedi.

Bandrol fiyatinı 18 YTL'den 60 YTL'ye çıkarıldığına işaret eden Akça, zammın üç katın yapıldığını ancak maaşlara buna benzer bir zam yapilmadığına işaret etti.