Güncel Sendika Haberleri

21 Mart, 2016

BARIŞ VE DOSTLUK BAYRAMI NEVRUZ KUTLU OLSUN

Bugün, baharın müjdecisi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü dünyanın en eski ve en zengin barış ve dostluk bayramı. Nevruz, yani “Yeni Gün”, hayatın akışı içinde bireyin ve toplumun ruhunda oluşan, kırgınlıkları, hüzünleri arındırma günü.

Doğanın tüm renkleriyle canlanmaya başladığı baharı, doğa ile insanın bütünleşmesini simgeleyen Nevruz, kültürümüzde her zaman barış ve sevgiyle özdeşleşmiştir.

Ancak günümüzün siyasal aktörleri ve siyasi iktidar, izlediği ayrıştırma politikasıyla, kullandığı nefret söylemleriyle, “bizden olanlar ve olmayanlar” ayrımcılığıyla, halkımızı birbirine karşı kışkırtmakta, etnik ve dinsel ayrımcılığı körüklemektedir. Ne yazık ki bugün AKP’nin tutarsız politikaları sonucu, sivil korumasız vatandaşlarımıza yönelen emperyalizmin tetikçisi terör örgütleri ülkemizi yangın yerine çevirmiştir.

Öte yandan bölgemiz ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Gözünü bölgemize diken emperyalist güçler bir taraftan ülkemizde etnik ve dinsel ayrımcılığı körüklerken diğer taraftan Ortadoğu’yu yeniden biçimlendirmeye çalışmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, etnik kökeni, dili, inancı ne olursa olsun herkes, bu ülkenin ayrılmaz ve eşit vatandaşlarıdır. Bu nedenle Nevruz’a ulusal bir bütünlük içerisinde sahip çıkmak yaşadığımız çatışma konusu olan pek çok sorunu da kendiliğinden çözecektir. Bu coğrafyanın insanları, Nevruz’u ayrışmanın değil, birlik ve beraberliğin sembolü olarak kutlamalı ve yaşatmalıdır.

Emek örgütü olmanın bilinciyle vereceğimiz antiemperyalist mücadelede her zaman, ayrışmayı değil, bütünleşmeyi; çatışmayı değil uzlaşmayı ve sınıf bilinciyle ortak mücadele etmeyi savunmak gereğine yürekten inanıyoruz. Ancak o zaman Nevruzun gelişini büyük coşkuyla karşılayıp o heyecanı yaşamamız mümkün olacaktır.

Eğitim-İş olarak baharın sevincini, özgürlüğün coşkusunu ve emperyalizme karşı ortak mücadele edebilmenin heyecanını yaşadığımız Nevruz Bayramı’nı kutluyor; Ulusumuza ve tüm Ortadoğu halklarına özgürlük ve iyilik getirmesini diliyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU