Güncel Sendika Haberleri

17 Aralık, 2021

BÜRO-İŞ’İN EK ZAM TALEPLİ EYLEMİNE DESTEK VERDİK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş sendikasının ekonomik kayıpları gündeme getirmek ve ek zam talep etmek üzere gerçekleştirdiği basın açıklamasına destek verdik.

Büro-İş Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklamasına Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Selçuk, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Konfederasyonumuz ve bağlı sendikaların MYK üyeleri katıldılar.

Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi yaptığı açıklaması şöyle:

“Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 2.825 TL olan asgari ücret, dün  % 50 artış yapılarak 4.253 TL olarak açıklandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak yıllardır söylediğimiz Asgari ücretten vergi kesilmemesi nihayet gerçekleşmiş bulunmaktadır.

Mutfağımızın vazgeçilmezi olan Ayçiçek yağına son bir ayda sadece ortalama % 40, Yılbaşından bu yana da en temel gıda ve besin maddelerimiz; un, bakliyat, peynir, süt, yumurta  fiyatları da % 100’ün üzerinde artış yaşanmış bulunmaktadır. Birde gezen tavuk yumurtası var, sanki taksiyle geziyor.  % 50 artış söylemi aldatmacadır. Yılbaşındaki asgari ücretin alım gücü yeni açıklanandan daha fazladır.

Asgari ücreti belirleyenler bir ay asgari ücretle bir geçinin de öyle belirleyin.

Piyasada Süt, Dolar fiyatını geçmiş. Süte ulaşamayan çocuklar var bu ülkede. Aç aç yatağa girip yastığı kemirenler var.

Memleketin yarısı geçim derdini düşünmekten uyuyamıyor, diğer yarısı da uyumaktan düşünemiyor.

Bir tek poşete zam yapmadılar. Poşetin içine giren her şeye zam gelmiş.

Tohumu taşa atsan, taşın bile başak vereceği verimli  bir coğrafyada yaşıyoruz. Halkı Ucuz ekmek sırasına sokmayı başardınız.

Dolar 10 lira, 15 lira olur diye bekleyenler için, Çok beklersiniz avucunuzu yalarsınız, diyenler, hamdolsun fazla bekletmedi. Dolar  16 lira.

En büyük paramız 200 TL tedavüle çıktığında 130 Dolar alıyordu. Şimdi 13 dolar alıyor.

Ocakta asgari ücretle 380 dolar alınıyordu.  Yeni belirlenen asgari ücret ile 274 dolar ancak alınabiliyor. 106 dolar kayıp var.

Önceden çeyrek altın, dolar günü vardı. Şimdi  her gün bir komşuda toplanıp ısınma günleri, koli yumurta, çuval un, şeker, 5 litrelik Ayçiçek, günleri yapılmaya başlandığına şahit oluyoruz.

Liyakatin yerini sadakatin aldığı bu yandaş sistemde kamu kurum ve kuruluşlarından 4, 5 maaş alan saray eşrafı, milleti TL’ye davet ediyor. 2 kilo domates alana iki adet al diyeler; neden 5 maaş yerine bir maaş almıyorsunuz.?

Hastaneye, hasta garantisi; köprü otoyola tünele geçiş garantisi  verip Yandaş müteahhitlere milyarlarca dolar  garanti ödeyenler, neden ödemeleri TL ile yapmıyorsunuz.?

 Madem öyle emekçiye de geçim garantisi verin.

Diyanet İşleri Başkanına da bir çift lafımız var.  Cami ve cami dernekleri tabelalarından T.C ibaresini kaldıracakmış.

Ey Diyanet İşleri Başkanı;  T.C ile derdin nedir?  Bir derdin varsa terk et Türkiye’yi. Size layık bir çok ülke var. Sizleri tutan da yok. Türkiye Cumhuriyetinden aldığın milyarlarca liralık bütçeyi, milyonlarca liralık zırhlı lüks makam aracını, on binlerce liralık maaşını iade et.

Stokçuluk yapmak haram da, yoksulluk çeken halkın sırtından milyonluk araçlara binmek helal mi.?

 Milyonlarca çalışanın geçimini ilgilendiren ve  yoksullaşmasını sağlayan TÜİK’in düşük enflasyon rakamları açıklaması  helal mi.?.

Ekonomik krizde 5 yıldızlı oteli kapatmak helal mi.?

Hep fakirlere ayet okunuyor zenginlere yönelik hiç okuyan yok.

Faize  karşıyız söyleyenler, neden öğrencinin, emekçinin, esnafın, çitçinin faiz borcunu silmezler.?

Bu ülkede tuvalet kağıdı bile yatırım aracı oldu. Kuyumcularda satılmaya başlarsa da şaşırmamak lazım.

7 Ocakta  32 TL olan  tuvalet kağıdı, 7 Aralık’ta 132 TL olmuş. 100 lira artmış. Oransal olarak % 300 artış var. Yükte hafif parada ağır deyimi önceden mücevher için kullanılırdı şimdi tuvalet kağıdı için kullanılıyor. Porsiyonları küçültün derken acaba tuvalet kağıdına gelecek zamlarımı öngörmüş oldular. Az porsiyon az tuvalet kağıdı denklemi şimdi çözülmüş oldu. Bizden önce tuvalet kağıdı yoktu da söylerler mi söylerler.

Seka’ya ait fabrikaları kanunsuz olarak yargı kararlarına rağmen ucuza satıp kapatan,  arsalarına park, inşaat AVM yaptılar.  Sigaraya gelen zamdan sonra sigarayı içmeyin diyenler; tuvalet kağıdına gelen zamdan sonra ne diyecekler merak ediyoruz. Yarın ishal olanı dış güç ilan ederler mi.? Ederler. Aman sağlığınıza dikkat edin.

Soğanı, patatesi, yağı stokladılar diyenler Mazotu, benzini, elektriği, doğalgazı kim stokluyor ki gün aşırı zam gelmesin. Bunlar da mı  dış güçler.?

Uzaya gidecektik şimdi pazara markete gidemiyoruz. Uzaya, fiyatlar gidiyor fiyatlar.

Hükümet ile yandaş MEMUR-SEN ve yancı sendikalar geçen Ağustos ayında sözde Toplu Sözleşme adı altında Toplu Satış Sözleşmesini imzaladılar. İmzaların  Mürekkebi kurumadan zamların hepsi uçtu gitti. 6 dönemdir Memur-Sen; memuru masada satmıştır.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş geçenlerde  memura % 35’e varan zam yapacağız demiş. Yetmez. TÜİK’e göre ikinci altı aylık enflasyon 10.07 aralık ayı belli değil. Yılbaşında Toplu Satıştan % 5 eklersek yüzde 15 zam garanti gelecek. Bu zamlar kayıplarımızı telafi etmez.

Buradan Hükümete sesleniyoruz;

Emekçiler için Vergi dilimi matrahı artırılsın oran % 10’da sabitlensin, asgari ücret kadarı vergi dışı bırakılsın.

En düşük memur maaşı 11.000-TL olsun.

Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılsın.

Dövizle yapılan kamu ihaleleri TL’ye çevrilsin.

Zamlar geri alınsın.

3600 Ek gösterge ayrım yapılmadan herkese verilsin. Ek göstergesi olmayan Yardımcı Hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilsin.

Tazminat, zam ve benzeri tüm ödemeler emekli aylığına sayılsın.

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti giderilsin.

Acil olarak 4/B sözleşmeliler kadroya geçirilsin.

Emekli, dul ve yetim maaşlarına insan onuruna yaraşır bir düzenleme yapılsın.”