Güncel Sendika Haberleri

06 Kasım, 2021

BÜRO-İŞ SENDİKASIYLA BİRLİKTE 2022 BÜTÇESİNİ PROTESTO ETTİK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş üyeleriyle birlikte hükümetin 2022 Bütçesini protesto ettik. Büro-İş üyeleri elektrik, doğalgaz ve temel gıda maddelerine gelen zamları boş cüzdanlarını yakarak tepki gösterdi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri, Büro-İş Genel Merkezi önünde bir araya gelerek AKP iktidarının 2022 yılı bütçesine tepki gösterdiler. Açıklamaya Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Selçuk, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve MYK üyeleri, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Arap Mucur, Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, bağlı sendikaların MYK üyeleri ve şube başkanları katıldılar.

Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi yaptığı açıklamada, 2022 bütçesinin memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye yine yoksulluk ve sefalet getirdiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“2022 Bütçesinde yoklar da var tabi ki. Refah yok, tokluk yok, adalet yok, huzur yok, barış yok, alın teri yok, insanca yaşanacak bir hayat yok. Bu bütçenin planı, programı dibi, başı, ortası yok. Ülke savrulmuş bir alamete doğru gidiyor. Bütçenin durumu, lastiği patlak araç ile yola çıkmaya benziyor. Bir adım yol alamayız. Buradan Hükümete sesleniyoruz; öncelikle bütçe revize edilsin. Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılsın. Zamlar geri alınsın. Toplu sözleşme masası yeniden kurulsun. Bizler kamu emekçileri olarak bu durumu, hükümet tarafından içi boşaltılmış cüzdanlarımızı yakarak protesto ediyoruz."