Güncel Sendika Haberleri

27 Ekim, 2019

BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ ÖZKAN RONA YALNIZ DEĞİLDİR!

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu’ndaki öğrencilere Ülkü Ocakları’nın yayımladığı kitaplar dağıtılmıştır. Okula Ülkü Ocakları Başkanı'nın ziyarette bulunduğu ve kitap dağıttırdığı, bizzat okul müdürünün paylaşımından öğrenilmiştir. Bu duruma ilk tepki verenlerden birisi olan Bursa Eğitim-İş Şube Başkanımız Özkan Rona, 25 Ekim 2019’da bir otoparkta kendilerini “ülkücü” diye tanımlayan vandal bir güruhun saldırısına maruz kalmıştır. Özkan Rona, darp raporu almış ve saldırganlardan şikayetçi olmuştur.

Biz bu filmi daha önce izledik. 70’li yılların sonunda buna benzer saldırılar olmuş ve faşist saldırılarla demokratik kitle örgütleri susturulmaya,yıldırılmaya çalışılmıştı. Bu saldırı Özkan Rona’nın şahsında Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, Aydınlara ve tüm Eğitim İş ailesine yapılmıştır. Özkan Rona veya herhangi bir üyemiz nerede Atatürk karşıtı, nerede Cumhuriyet karşıtı, hukuka aykırı bir faaliyet gördüğünde tepki vermiştir, bundan sonra da korkmadan yılmadan tepki vermeye devam edecektir.

Kuşkusuz bu faşist saldırılar, sadece eğitimin yuvası olması gereken okullara siyasetin bulaştırılmasının da acı bir faturasıdır. Halihazırda neredeyse hiçbiri liyakatle atanmayan okul yöneticilerinin koltuklarını korumak için giderek partizanlaşması, son seçimlerde bazı okulların adeta seçim bürosu gibi kullanılmaya çalışılması, eğitimcilerin karşı çıktıkları etkinlikler üzerinden siyasi görüşlerine göre fişlenmesi gibi demokrasiyle yan yana gelemeyecek birçok etken, eğitim alanında iktidarın borazanı olmayan her kesimi güvenliğinden endişe eder hale getirmiştir.


Sırf sendikacı olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdiği için hedef haline gelen Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya düzenlenen bu faşist saldırıyı kınıyoruz. Bugüne dek birçok gerici uygulamayı deşifre etmiş, kamuoyuna duyurmuş, yargıya taşımış, yani Eğitim-İş'e yakışır bir nefer olan Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona'ya geçmiş olsun diyor, kaba kuvvetin hiçbir hakikati örtemeyeceğinin altını çiziyoruz. 


Eğitim-İş'in de, hiçbir üyesinin de bu baskılarla susturulamayacağını haykırıyor, konuya ilişkin adli sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU