Güncel Sendika Haberleri

24 Nisan, 2013

CUMHURİYETE SALDIRAN ANAMUR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINMALIDIR

Mersin Anamur’da, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan’ın konuşması, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenine gölge düşürmüştür. 
        Aziz Dağıstan’ın yaptığı konuşma aynı zamanda AKP iktidarının 11 yıldır uyguladığı eğitimi siyasallaştırma politikalarının geldiği aşamayı ortaya koymaktadır. AKP iktidarının 11 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’nda oluşturduğu liyakat ve kariyerden uzak, yandaş siyasi kadrolar, ihanet süreciyle birlikte adeta Cumhuriyete karşı intikam duygularını dışa vurmaya başlamışlardır. 
        Bilimsellikten uzak, tamamıyla siyasi görüşlerle oluşturulmuş sözde tarihi tespitlerle İlçe Milli Eğitim Müdürü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve kurucularını asimilasyoncu ve diktatör gibi göstermiş, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı itibarsızlaştırıcı sözler sarfetmiştir. 
        93 yıllık Cumhuriyetin nimetlerinden yararlanarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne kadar gelmiş birinin görevini unutup bir parti sözcüsü gibi davranması asla kabul edilemez.
        657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun, “Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık” başlıklı 7. maddesi “Devlet Memurları herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar, hiç bir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” hükmü ile devlet memurlarının siyaseten tarafsız olması gerektiğini vurgulamıştır. 
        Anayasanın, yasaların, yönetmeliklerin by-pass edildiği bir dönemde yine de yargının bağımsızlığına güvenerek Cumhuriyet Savcısını ve mülki idare amirlerini göreve davet ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan’ın ihanete varan isnatsız, bilimsellikten uzak, ulusal değerlerimize yönelik saldırısına verilecek bir yanıtın mutlaka olduğunu düşünüyoruz. 
        Dünyaca ünlü sanatçımız piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında, sosyal medyada Ömer Hayyam’ın bir dörtlüğünü paylaştığı için alelacele 10 ay hapis cezası verenlerin, bu durum karşısında ne yapacağını merakla bekliyoruz. 

                                                        MERKEZ YÖNETİM KURULU