Güncel Sendika Haberleri

22 Ağustos, 2013

EĞİTİM-İŞ AÖF’LÜLERE DESTEK VERDİ

Eğitim-İş, bütünleme ve muafiyet haklarının verilmesi için Ankara Abdi İpekçi parkında açlık grevi yapan Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerini ziyaret ederek destek verdi.

Genel Başkanımız Veli Demir, açlık grevindeki Açıköğretim Fakültesi Mağdurları Platformu üyeleriyle sohbet ederek, taleplerini dinledi. Bütün öğrencilere tanınan bütünleme ve muafiyet hakkının Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin elinden alınmasının çifte standart olduğunu vurgulayan Demir, şöyle konuştu:

 “Bu haksızlık biran önce giderilmeli, bütünleme sınavı ve muafiyet hakkı en kısa zamanda verilmelidir. YÖK’ün ve siyasi iktidarın binlerce Açıköğretimlinin taleplerini görmezden gelmesi kabul edilemez. Türkiye’deki bütün üniversitelerde ve hatta uzaktan eğitim veren üniversitelerde bütünleme sınavı yapılırken, yalnızca Açıköğretim öğrencilerine reva görülen bu uygulama eğitimde fırsat eşitliğine aykırıdır.  Eğitim-İş, Açıköğretimlilere ikinci sınıf muamele yapılmasına izin vermeyecek, yanlarında olarak her türlü desteği verecektir.”

Açıköğretim Fakültesi Mağdurları Platformu Temsilcisi Elif Erden ise mağduriyetlerinin bir an önce çözülmesini istediklerini belirtti ve “Birçok arkadaşımız hem çalışıp, hem okumak zorunda, bunun yanında maddi olarak oldukça kısıtlı imkanlara sahip olan arkadaşlarımız da var. Bu yıl şayet bütünleme sınavı yapılmazsa, binlerce öğrenci arkadaşım umutlarını, geleceğe dair planlarını ve hayallerini 1 yıl ertelemek zorunda kalacak” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de çağrıda bulunan Erden, “Sizin atadığınız idarecilerin böyle bir ayrım yapmasına nasıl müsaade ediyorsunuz? Açıköğretim öğrencilerine üvey evlat muamelesi yapmayın, bizlere sahip çıkın” diye konuştu.

Öğrencilerin açlık grevine destek ziyaretine Genel Başkanımızla birlikte Genel Mali Sekreterimiz Dilek Yurdugül, Genel Eğitim Sekreterimiz Mehmet Akıncı, Genel Basın Yayın Sekreterimiz Barış Düdü ve Birleşik Büro-İş Haydar Şahindokuyucu katıldı.