Güncel Sendika Haberleri

12 Eylül, 2023

EĞİTİM-İŞ BASKILARLA SUSTURULAMAZ! 

Eğitim-İş olarak tüm Türkiye genelinde yaptığımız bir basın açıklaması nedeniyle Bursa Şube Başkanımız Yeliz Toy’un “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni alenen aşağılama” suçundan yargılandığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Örgütlenme Sekreterimiz İlhan Yaşar, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreterimiz Orhan Yıldırım, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Emine Çalık, Şube Başkanlarımız ve Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ’ın hazır bulunduğu davada Yeliz Toy mahkeme huzurunda savunma yaptı.
Genel Merkez Hukuk Bürosu avukatımız Dr. Burak Sabuncu ve bölge avukatlarımız 
Tuğçe Çalık Karademir ve Ayhan Güngör Gümüş'le birlikte savunmasını yapan Toy, 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 16 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan, öğretmenlerin meslek onurunu ayaklar altına alan ve toplumun gözünde değersizleştiren yazıya karşı genel merkez tarafından, basın-yayın kuruluşları ile paylaşılması için Türkiye’nin 81 ilindeki şube ve temsilciliklerimize açıklama metninin gönderildiğini belirtti. Toy, “Öğretmenin toplumu da aydınlatan bir çabası olması gerektiği, Başöğretmenimiz Atatürk’ten bizlere verilmiş bir görevdir. Genel merkezimizden böyle bir metin gelmese de eleştiri hakkı sınırlarında kalan bu açıklamayı bizzat yapmaktan geri durmazdım” ifadelerini kullandı.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni aşağılama olarak görülen ifadelerin bugüne dek hem çeşitli siyasi çevrelerce hem de basın yayın kuruluşları ile köşe yazılarında sayısız kez gündeme gelmiş bilgiye ve belgeye dayanan durumların ifadesi olduğuna değinen Toy, Toplumun geniş kesimlerince dile getirilen bu gerçeklerin sendikamız tarafından ifade edilmesinin suç sayılması bir adaletsizlik yaratacaktır” sözleriyle atılı suçlamayı kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu. 
Toy’un savunmasının ardından mahkeme, yazılı savunmalarının sunulması ve mütalaanın hazırlanması için davayı 23 Ocak 2024’e erteledi.  
Duruşma sonrası açıklama yapan Genel Başkanımız Kadem Özbay, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ülkenin KHK devletine döndüğünü, artık KHK’ye bile gerek duyulmadan yönetimin ‘genelge devleti’ne evrildiğini söyledi. Özbay, “Genel Merkezin yaptığı açıklama üzerinden bir şube başkanımızı hedef alarak yeni bir örnek yaratmaya çalışıyorlar” dedi.
Yapılanların öğretmenlerin meslek itibarına saldırı olduğunun altını çizen Özbay, “Asıl sanık olması gerekenler, katardan hediye alınan uçağın açıklamasını yapamayanlar, 3-5 maaşlı bürokrat sistemini yaratanlardır” ifadelerini kullandı.
Özbay yargının keyfi uygulamalar için adeta sopa haline getirildiğini belirterek sözlerini “bağımsız yargının gereğini yapacağını düşünmek istiyorum” diyerek tamamladı.
Toy, ise, “Ben buradayım, savunma da yaşananlar da ortada. Buna rağmen davanın ertelenmesi düşündürücü” dedi.