Güncel Sendika Haberleri

23 Nisan, 2016

GENEL BAŞKANIMIZ DÜZCE VE YALOVA’DAYDI

Genel Başkanımız Veli Demir, örgütlenme çalışmaları kapsamında Düzce ve Yalova’da çeşitli temaslarda bulundu.

Demir, Düzce İl Temsilcilik Başkanımız Hüseyin Arslan’la birlikte okulları ziyaret ederek örgütlenme çalışmalarına katıldı. Düzce Valisi Ali Güven’i, ADD, ÇYDD’yi ve yerel basını ziyaret eden Demir, yakın zamanda demokrasi karşıtlarının saldırısına uğrayan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan’ı da ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Demir daha sonra İl Temsilciliğimizde üyelerle bir araya geldi ve basın açıklaması yaptı. 

Demir, “Düzce gezimizin amacı eğitimi ve eğitim çalışanlarının sorularını yerinde görmek, bizzat eğitim çalışanları ile konuyu tartışmak ve çözüm üretmekti. Sayın Valiyi ziyaret ettik, demokratik kitle örgütleri ile buluştuk. En önemlisiyse iş yerlerimizde öğretmen arkadaşlarımızla, üyelerimizle ve diğer öğretmen arkadaşlarımızla buluşarak eğitim üzerine, eğitim çalışanları üzerine sohbet ettik. Eğitim sorunlarını bizim burada bir basın toplantısıyla kısa sürede anlatma şansımız yok. Türkiye’de siyasal iktidar birçok alanda çok büyük tahribatlar yarattı. Türkiye’yi adeta yerle bir etti ama en büyük tahribatı eğitim alanında yarattı. Cumhuriyetin eğitim sisteminin tüm kodları ile oynandı. Yaşanan sorunlardan kurtulmak için siyasal iktidar en kısa sürede Cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmelidir” dedi.

“508 YIL CEZAYI SAMİMİ BULMUYORUM”

Demir, Karaman’da yaşanan taciz olayı ile ilgili olarak mahkemenin verdiği 508 yıl cezayı samimi bulmadığını belirterek şunları söyledi:

“Karaman’da bir mahkeme vardı. Yıldırım hızıyla da bir günde sonuçlandırıldı. Temennimiz bundan sonra da 10-15 yıl süren davaların bu kadar kısa sürede sonlandırılmasıdır. Siyasal iktidar bu işin sorumlusudur. En başta Başbakan, Milli Eğitim Bakanı ve tüm bakanlar kurulu üyeleri, vali, milli eğitim müdürü sorumludur. Adı geçen Ensar Vakfı ve KAİMDER sorumludur. Ama herkes dün mutluydu. Sadece mutsuz olan 508 yıl ceza alan ahlaki sorunu olan kişiydi. Sanki sadece o suçlu, ama herkes mutlu, böyle bir şey olamaz. Hepsi oradaydı. Suçüstü yakalanmışlardır. Kim oradaydı? Milli Eğitim Müdürü oradaydı. Bu olay işlenirken oradaydı. Ama baktık dün davada hiç adı geçmedi. Vali oradaydı. İlin valisi Cumhuriyet adına, Anayasa adına ili yöneten vali ordaydı ama davada adı yoktu. Cumhuriyetin Milli Eğitim Bakanı bu olaydan sorumludur ama davada yoktu. Aileden Sorumlu aslında Ensar’dan sorumlu bakan suç işlenirken oradaydı ama davada yoktu. Hükümetin diğer üyeleri Başbakan hatta Cumhurbaşkanı oradaydı ama davada isimleri geçmedi. Çocuk istismarı, çocuklara taciz ve tecavüz dünyanın en aşağılık suçudur. Bu suçu işleyen en ağır şekilde cezasını çekmelidir ama bu işin asıl sorumlusu olan siyasal iktidar ve yandaş yapıları, cemaat ve tarikatlar bu işin içinden böyle kolay sıyrılmamalıdır. Buna bizim izin vermemiz mümkün değildir. Bu konunun takipçisi olacağız.

“ZEYBEK OYNUYORLAR DEMEK Kİ ÜZGÜN DEĞİLLER”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının iptal edilmesine de değinen Demir, “Bu yıl terörü bahane eden siyasal iktidar 23 Nisan kutlamalarını iptal etmiştir. Aynı siyasal iktidarın bakanlarına bakıyoruz Anadolu’nun illerinde düğünlerde zeybek oynamaktadır. Aynı siyasal iktidarın Başbakanı, Cumhurbaşkanı, Beşiktaş Stadyumu açılışında top koşturdular. Demek ki bir üzüntü yok. Düğünlerde zeybek oynuyorlar ama ulusal günü kutlamamak için terörü bahane edip 23 Nisan’ı ötekileştiriyorlar. Ulusal bayramlar eğlence günü değil, ulusal bilinci geliştirme ve gelecek kuşaklara aktarma günleridir. Bunu kabul edemeyiz. Eğitim-İş olarak, Türk ulusu olarak 23 Nisan coşkusunu Türkiye’nin her yerinde alanlara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Düzce’den Yalova’ya geçen Demir, Yalova İl Temsilcilik Başkanı Mustafa Aşina ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte okulları ziyaret etti, eğitim çalışanlarının sorunlarını dinledi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’la da bir araya gelen Demir, Yalova Barosu ve ADD Yalova Şubesi’ni ve yerel basını ziyaret etti.

Demir, akşam ise Yalova Temsilciliğimizin her yıl düzenlediği ve bu yıl Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı Köy Enstitüleri Anma Gecesi’ne katıldı.