Güncel Sendika Haberleri

25 Haziran, 2024

HANGİ KARAR VERİLİRSE VERİLSİN MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR!

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in, 9 Haziran 2022'de açıklanan enflasyon oranlarını protesto amacıyla TÜİK önünde düzenlediği basın açıklaması nedeniyle konfederasyon üyelerimizin Ankara 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın kararı öncesinde basın açıklaması yaptık.
Ankara Adliyesi önünde Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Selçuk, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreterimiz Orhan Yıldırım, Genel Eğitim Sekreterimiz Suat Özkolay, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Doğan Dağdelen, önceki dönem Denizli Şube Başkanımız Namık Kemal Aydoğan, bağlı sendikaların MYK üyeleri, şube başkanları ve üyelerimiz bir araya geldiler.
Basın açıklamasını yapan Hasan Kütük, “Bugün hangi karar verilirse verilsin mücadelemiz sürecektir.” dedi.
Açıklamanın tamamı şu şekilde:
“İktidarın krizi derinleştiren ve enflasyonu artıran politikaları kamu emekçilerini ve emekçileri yoksulluğa sürüklemektedir. 
Konfederasyonumuz 9 Haziran 2022’de açıklanan enflasyon oranlarını protesto için TÜİK önünde eylem yapmak istemiştir. Ancak eylem polisin sert müdahalesiyle karşılaşmış, sonucunda o dönemki konfederasyon üyelerimiz Ankara 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak konfederasyonumuz haklı davası susturulmak istenmiştir. Bugün, konfederasyonumuzun hakkında hangi karar verilirse verilsin emekçiler için mücadelemiz sürecektir. Çünkü Türkiye’nin acilen çözülmesi gereken sorunlarının başında yüksek enflasyon, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı gelmektedir.  İki yıllık yargılama sürecinde bizim açımızdan da TÜİK tarafından da değişen bir şey olmamıştır. TÜİK’in her ay açıkladığı enflasyon verileri ile halkın hissettiği enflasyon arasındaki makas hiç olmadığı kadar açılmıştır.
Bugün, konfederasyonumuz ve Türkiye’nin en az güvenilir kamu kurumlarında biri haline getirilen TÜİK hakkında karar verilecektir. Bir kez daha TÜİK’in verilerle oynamasıyla suç işlediğini söylüyor, burada arkadaşlarımızın değil TÜİK yöneticilerinin yargılanması gerektiğini vurguluyoruz.
Konfederasyonumuz KAMU-AR’ın düzenli açıkladığı oranlar ve çeşitli bağımsız kurumların açıkladığı oranlarla TÜİK’in oranları arasında büyük farklar vardır. TÜİK’in enflasyon oranlarını gerçeği yansıtmadığı bilinmesine rağmen ücret ve maaş zamlarında halen TÜİK oranları kullanılmaktadır.
Milyonlarca çalışanın ve emeklinin gelirleri için kritik ay olan Temmuz ayı yaklaşmıştır. Temmuz ayı 4 milyonu aşkın kamu görevlisi ve 2,5 milyona yakın memur emeklisi ve 17 bin liralık asgari ücretli ile 10 bin lira emekli maaşı alan milyonlar için kritik sürece girilmiştir.
TÜİK’in ne yapacağını bilmiyoruz. Çünkü verileri şeffaf değil. TÜİK yargı kararına rağmen madde fiyat listesini açıklamıyor. Temmuz ayında milyonlarca çalışanın ve emeklinin kaderini yine hükümet ve TÜİK belirleyecektir.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Temmuz ayında milyonlarca çalışanın ve emeklinin kaderini hükümetin ve TÜİK’in keyfiliği bırakmayacağımızı belirtiyoruz bugün hangi karar verilirse verilsin haklı mücadelemizi sonuna kadar savunacağız.”

MERKEZ YÖNETİM KURULU