Güncel Sendika Haberleri

30 Nisan, 2018

İŞ GÜVENCEMİZ KİMSENİN KEYFİYETİYLE KALDIRILAMAZ!

Kamu çalışanlarını her geçen gün daha da güvencesiz çalıştıran, on binlerce emekçiyi taşeron firmaların ellerine iten iktidar, sonunda ağzındaki baklayı çıkarmıştır.

Önceki gün bir televizyon programında gündeme dair soruları cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım, “Sözleşmeli öğretmenlere kadro getirilecek mi?” sorusuna, ''Benim gönlümden geçen şey şu: kamuda çalışanların sözleşmeli olmasından yanayım” demiştir.

Milyonlarca sözleşmeli öğretmenin kadro bekleyişi içinde olmasına rağmen, konuşmasının devamında hiç sıkılmadan sözleşmenin güvence açısından bir olumsuzluk getirmediğini ileri süren Yıldırım, bir de üstüne “Sözleşme performansı arttırıyor. Verimlilik artıyor. Bölgeler arasında ihtiyaçları planlama yapıyorsunuz, nerede ihtiyaç varsa oraya alıyorsunuz. Yine devlette çalışıyorsunuz. Ücret olarak da kadrolardan aşağı değil'' sözleriyle, bu kölelik sistemine övgüler dizmiştir.

Kuşkusuz ki milyonlarca kamu emekçisinin hakkı ve çalışma güvenliği üzerinden bu pervasız açıklamalarda, emekçilerin hakkını silikleştirdikçe AKP’ye daha da yakınlaşan ve bu sayede vekil olan yandaş konfederasyon başkanları ve sendika yöneticilerinin de payı vardır.

Bu emek mücadelesi ihanetçilerinin sağladığı kolaylıklarla haklarımızı gasp etmek isteyen iktidar bilmelidir ki, karşılarında dimdik duracak bir Eğitim-İş vardır.

 

AKLINIZDAN DAHİ GEÇİRMEYİN!

Kamu emekçisinin meslekte tutunmasını, çalışacağı saati, iş yükünü, nerede çalışacağını tamamen yandaş yöneticilerin keyfine bırakan, emekçinin tüm haklarını ‘esneklik’ adı altında tırpanlayan ‘sözleşmeli sistem, bir kölelik düzenidir. OHAL’i bile patronlar için uzattığını ilk ağızdan itiraf eden bu iktidar, kamu çalışanlarına yönelik de gaddar, hak yiyen bir patron haline gelmiştir. Kamu çalışanlarına yönelik düzenlemelerle memur olmanın imrenildiği zamanlar geride bırakılmış, devlet adeta şirketleştirmiştir.

Başbakan’ın bahsettiği uygulamanın devreye girme tehdidine karşı, kamu çalışanlarına örgütlenmek, sendikalara ise direnmek düşmektedir.

Bilinsin ki Eğitim-İş üzerine düşen bu görevi başarıyla yerine getirecek, kamu çalışanının iş güvencesinin elinden alınma girişimi karşısında tüm benliğiyle direnecektir!