Güncel Sendika Haberleri

24 Aralık, 2012

ISRARLI GİRİŞİMLERİMİZE BAKAN SESSİZ KALAMADI

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,  katıldığı bir toplantıda, binlerce öğretmenimizi mağdur eden alan değişikliğine ilişkin “Alan değişikliği iptali isteyen öğretmenler, eğer alan değişikliğinden önceki görev yerlerine dönmeyi kabul ederlerse başvurularını kabul edeceğiz” şeklinde bir açıklama yaptı.
        Bakanın açıklaması olumlu ancak yetersiz bir açıklamadır. Çünkü Eğitim-İş olarak Bakanlığa  yazdığımız “alan değişikliği yapanlara bir defaya mahsus olmak üzere geri dönüş hakkı verilmesini” talep ettiğimiz 12.11.2012 tarihli yazımızda belirttiğimiz gibi, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu 4+4+4 eğitim sisteminin ve norm kadro yönetmeliğinin dayatması sonucu, zorunlu olarak alan değişikliği başvurusu yapmışlardı. Çünkü bu öğretmenlerimizin aileleri parçalanmış ya da norm kadro fazlası durumuna düşmüş ve başka bir yere atanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.
        Bu açıdan Bakan Ömer Dinçer’in açıklaması yetersizdir. Açıklamaya göre aileleri parçalandığı için alan değişikliği yapan öğretmenlerimiz eski görev yerlerine dönerse yine norm kadro fazlası olacaklar ve aileleri yine parçalanacaktır. Öğretmenlerimiz, başka bir yere atanarak yine mağdur edileceklerdir. 
        Tüm bunlardan dolayı Eğitim-İş olarak önerimiz; alan değişikliği iptalini isteyen öğretmenlerimize eski görev yerlerine dönme koşulu dahil olmak üzere, tercih hakkı da verilerek Şubat döneminde geri dönüşlerin gerçekleşmesidir.
        Başından beri alan değişikliği konusunun takipçisi olan sendikamız Eğitim-İş, tüm eğitim çalışanlarının olduğu gibi alan değişikliği mağduru öğretmenlerimizin de sesi olmaya devam edecektir.
Bakanlığa yazdığımız yazı için tıklayınız

Bakanlığın cevabı için tıklayınız

Bakanlıkla görüşmemiz için tıklayınız