Güncel Sendika Haberleri

02 Ağustos, 2013

İŞTE BAŞBAKANIN AK(P) ÜNİVERSİTESİ

11 yıldır bu ülkenin namuslu insanları AKP’nin kayırmacılığını sayısız belge ve olayla ortaya koydular ama, hiç birisi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi kadar başarılı olamadı. “Üniversite” dünya üniversitelerinin bugüne kadar yapamadığını yaparak, torpilin belgesini gazete ilanıyla devlet bütçesinden yayınlama “becerisini” gösterdi.

Herkes siyasetini demokrasinin dik ve dolambaçlı merdivenlerini kullanarak taçlandırmaya çalışırken, "kutsal değer sömürüsü asansörü”nü icat eden bir geleneğin temsilcisi olan bir siyasi partinin liderinin adını taşıyan üniversitenin torpil girişimi deşifre olmuştur. Bu utanç verici girişimi şiddetle kınıyoruz. Demokratik ülkelerde bu tür skandallar sonrasında sorumluların görevlerine derhal son verilir. Ancak tecrübeyle sabit olduğu üzere, ülkemizin yüzünü kızartan uygulamalar AKP’lilerin yüzünü güldürdüğü sürece olayın sorumluları cezalandırılmak bir yana ödüllerden ödül beğenirler. 

Toplumu adım adım yıkıma götüren Başbakan’ın adını bilim dünyasında yaşatmak amacıyla kurulan bu üniversite, daha ilk icraatında, ilan ve torpil listesini bir arada yayımlayarak, bilimden ne anladığını deklare etmiş bulunuyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adını taşıyan kurum bu icraatıyla ülkemize dünya bilim tarihinde benzeri görülmemiş bir utancı yaşatmıştır.   

AKP uzun yıllar üniversiteleri yandaş haline getirmek için uğraş verdi. Yaşanan torpil skandalı AKP’nin hayalini kurduğu “AK ÜNİVERSİTE” projesinin acı sonuçlarını gözler önüne seriyor. Özerk üniversiteyi yok etmeye yönelen faşizan baskılara direnen onurlu bilim adamları yandaş medya ve polis devleti metodlarıyla itibarsızlaştırıldı. Bu kirli tezgah sürecinde AKP’ye boyun eğmeyen, ülkenin yüzakı niteliğindeki bu bilim adamlarının bir kısmının, kamu vicdanını derinden yaralayan siyasi yargılamalar sonunda zindanlarda ölüme terk edildiğine tanıklık ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz.

Baskı, zulüm, kayırma ve çürümüş siyaset anlayışlarının yoğunlaşması diktatörlüklerin sonunun yaklaştığının müjdecisidir. AKP saltanatını derinden sarsan Gezi Parkı Demokratik Direnişi ile AKP’ye boyun eğmeyeceğini dosta düşmana gösteren halkımız, günü geldiğinde kendisine layık bilim yuvalarını yeniden inşa edecektir.

                                                                                                                                                        MERKEZ YÖNETİM KURULU