Güncel Sendika Haberleri

19 Nisan, 2012

KAMU ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

 

KAMU ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

Geçtiğimiz gün, Kütahya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni Hakan GÜLHAN,  görevi başında saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştır. Yine geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te Doktor Ersin Arslan, görevi başında bir hasta yakınının saldırısına uğramış, ve ne yazık ki yaşamını kaybetmiştir. Değerli meslektaşımıza ve doktorumuza görevleri başında gerçekleştirilen bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Yaşamını yitiren Doktor Ersin Arslan’a Tanrıdan rahmet, yaralanan meslektaşımız, Hakan Gülhan’a da geçmiş olsun diyoruz.

Yoksulluk sınırının altında ücretlerle, son derece zor çalışma şartları altında 75 milyon yurttaşa kamusal hizmet veren kamu çalışanlarının yaşam güvenliklerini sağlamak devletin en önemli görevleri arasındadır.

Bu nedenle, hükümet yetkililerinin de kamu çalışanlarını aşağılayıp değersizleştiren ve adeta onları hedef gösteren nitelikte açıklamalar yapması kabul edilemez. Nitekim, kamu çalışanlarını toplum nezdinde itibarsızlaştıran ve sıradanlaştıran bu tür açıklamaların da saldırılarda önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz.

Dolayısıyla, hükümet yetkililerinden kamu çalışanlarını hedef alan,  bu tür açıklamalardan sakınmasını ve kamu çalışanlarının yaşam güvenliğinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Ayrıca, kamu çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen bu saldırıları kınamak ve kamuoyunun konuya duyarlılığını arttırmak amacıyla tüm kamu çalışanları örgütlerini, bir araya gelerek belirleyecekleri bir tarihte, sembolik olarak bir saat iş bırakma eylemine çağırıyoruz.

Merkez Yönetim Kurulu