Güncel Sendika Haberleri

18 Aralık, 2012

KARS BÖLGE TOPLANTISI GENİŞ KATILIMLA YAPILDI

 Genel Başkanımız Veli Demir ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz Osman Kandemir, Kars Temsilciliğimizin geniş katılımla gerçekleştirilen bölge toplantısına katıldı. 
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kars Temsilcilik Başkanı Ersin Özbey’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Genel Başkanımız Veli Demir de bir konuşma yaptı. Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demir, adalet sisteminde büyük aksaklıklar yaşandığını, yargı bağımsızlığının tehdit altında olduğunu ve AKP iktidarının her alanda bir ayrıştırma politikası izlediğini söyledi. Demir, yeni anayasa tartışmalarına da değindi ve anayasanın değiştirilemez ilk dört maddesinden taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı. 
        Ülke ekonomisinin kötüye gittiğini kaydeden Demir, hükümetin ekonomik büyüme iddialarına karşı ekonomik büyümenin yüzde 3’lerin altına düştüğünü, işsizliğin arttığını ve dış borcun tarihsel bir rakama ulaştığını belirtti. 
        Demir, Eğitim-İş’in ırkçılığa, ayrımcılığa ve bölücülüğe karşı olduğuna dikkat çekti ve “Ulus yapısına, cumhuriyete ve Atatürkçülüğe sahip çıkmaya devam edeceğiz. Parasız eğitim, parasız sağlık ve sosyal haklar için ulus devlet yapısına ihtiyacımız var” dedi. 
        4+4+4 düzenlemesiyle eğitime darbe vurulduğunu okullarda yaşanan olumsuzlukların da bunun göstergesi olduğunu dile getiren Demir, 4+4+4 ile AKP iktidarının karma eğitime son vermeyi amaçladığını kaydetti.  
       Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda kıyafet serbestliği getiren yönetmeliğinin, ayrımcılığı körükleyeceğini ifade eden Demir, “Yönetmelik bu haliyle AKP’nin okullardan sistematik olarak Atatürk’ü silme politikalarının devamı niteliğindedir. Buradaki asıl amaç, türbanı anaokulu dahil tüm okullara sokmaktır” diye konuştu. Demir, eğitimde yaşanan sorunların çözümü için sendikalı olmanın büyük önem taşıdığını vurguladı ve “Irkçılığa, gericiliğe, ayrımcılığa ve bölücülüğe karşı olan Eğitim-İş bu sorunların çözümü için taliptir. Tüm eğitim çalışanlarını Eğitim-İş çatısı altında örgütlenmeye çağırıyoruz” dedi. 
        Genel Örgütlenme Sekreterimiz Osman Kandemir ise, eğitimde özelleştirme ve yerelleştirmenin başladığını belirtti ve öğretmen atamalarının yılda iki kez yapılarak öğretmenlerin mağdur edildiğini söyledi. Sorunlarla başa çıkabilmek için sendikalı olmanın önemine dikkat çeken Kandemir, Eğitim-İş’in tüm üyelerinin görüşlerine değer verdiğini aktardı. 
        Van, Erzincan, Iğdır, Ardahan Temsilcilik Başkanlarının da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu toplantıda ilçe temsilcilik başkanları da hazır bulundu.