Güncel Sendika Haberleri

24 Aralık, 2012

KIRKLARELİ ŞUBEMİZ 1. OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

 Kırklareli Şubemiz 1. Olağan Genel Kurulu’nu, Genel Başkanımız Veli Demir’in katılımıyla gerçekleştirdi.
        Genel Başkanımız Veli Demir, Genel kurulda yaptığı konuşmasına 82 yıl önce genç zabit öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın Menemen’de şehit edildiğini hatırlatarak başladı. Demir, “Tarihimize baktığımız zaman bugün üzüntülü bir gün. Bundan 82 yıl önce Mustafa Kemal’in devrimini, onun Cumhuriyet’ini savunmak isteyen genç zabit öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay, gericiler tarafından Menemen’de şehit edildi. Buradan Kubilay’ı sevgiyle, saygıyla, özlemle anıyoruz. Onun ışığı yolumuzu aydınlatmaktadır. Bugün karanlık bir olayın yıl dönümü. 1978’de bundan 34 yıl önce Maraş’ta bazı karanlık olaylar yaşandı. 19-26 Aralık tarihleri arasında Maraş’ta, 1930 yılında olduğu gibi bir grup Cumhuriyet’e, Atatürk’e, Atatürk ilke ve devrimlerine karşı ayaklandı. Maraş’ta insanlarımızı katlettiler. Bundan sonra bu tür kötü olayların olmamasını temenni ediyorum” dedi. 
        “Bugün Eğitim-İş Kırklareli Şubesi’nin düğünü” diyen Demir, “Eğitimin sorunlarını, ülkenin sorunlarını, eğitim çalışanlarının sorunlarını konuşacağız” diye konuştu. Hükümetin eğitim politikasını da eleştiren Demir, 2005 yılında iktidarın ilk iş olarak eğitim sisteminin olmazsa olmazı olan, müfredatı değiştirdiğini, değişik bahanelerle Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs ve 23 Nisan bayramlarının iptal edildiğini söyledi. 
Eğitim-İş Kırklareli Şube Başkanı Hayri Girgin ise, Eğitim-İş Kırklareli Şubesi’nin tüm baskılara rağmen şube olduğunu belirterek, “2007 yılının Mayıs ayında kurmuş olduğumuz sendikamız tüm baskı ve dayatmalara rağmen omurgasından, duruşundan, eyleminden taviz vermeden tüm baskı ve engellemelere rağmen şube oldu. Bugünkü sayımız 464 kişi ve yeni yönetimden sonra bu üye sayımız artacak. Eğitim-İş’e konuşmak değil çalışmak yakışır” dedi. 
        Konuşmaların ardından yapılan seçimde yönetim kuruluna, Hayri Girgin, Talih Yakut, Doğan Işıkkılıç, Seçkin Adak, Emrah Mutluer, Murat Adıgüzel, Gökhan Erbay; Denetleme Kurulu’na Ali Kemal Olgun, Erhan Çalışkan, Selami Gündüz; Disiplin Kurulu’na Bülent Akbayrak, Ercan Kahraman ve Ünal Gürsel seçildi. 
        Genel Kurula, Genel Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Genel Mali Sekreterimiz Dilek Yurdugül, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Osman Kandemir, Tekirdağ Şube Başkanımız Hüseyin Eren, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan da katıldı.