Güncel Sendika Haberleri

27 Nisan, 2020

LGBTİQ+ VATANDAŞLARA YÖNELİK NEFRET DİLİNİ DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE KARŞI BASKILARI DA REDDEDİYORUZ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİQ+ bireyler hakkında yapmış olduğu açıkça halkın bir kesimini aşağılayan ifadeleri kamuoyuna yansımış, bu açıklamalara yönelik herhangi bir girişimde bulunmayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,  Anayasa ve evrensel hukuk ilkelerine sahip çıkarak Diyanet İşleri Başkanı’nın bu açıklamasını eleştiren Ankara Barosuna karşı soruşturma başlattığını duyurmuştur.

 Birkaç gündür sosyal medya üzerinde başlatılan trol saldırısından sonra bugün itibarı ile Adalet Bakanı ve AKP Sözcüsünün de Ankara Barosunu hedef alan açıklamalarını takiben Savcılığın, Ankara Barosu hakkında soruşturma başlattığını duyurması her şeyden önce ifade ve eleştiri hakkının ne denli kullanılamaz hale getirildiğinin en açık göstergesidir.

 Devletin bir kamu görevlisinin vatandaşlara yönelik ayrıştırıcı, aşağılayıcı ve hedef gösteren açıklamaları hiçbir yönüyle kabul edilemez.

Eğitim-İş olarak ifade ve eleştiri hakkına yönelik baskıcı anlayışı da; LGBTİQ+ vatandaşları ayrıştıran, hedef gösteren, nefretle bakan anlayışı da reddediyoruz.

            MERKEZ YÖNETİM KURULU