Güncel Sendika Haberleri

22 Aralık, 2013

MARAŞ KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI 35. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

35 yıl önce Maraş'ta yüzlerce yurttaşımız katledilmiş, yüzlercesi yaralanmış ve yüzlercesinin de evleri ve iş yerleri tahrip edilmiştir. Maraş'ta bir insanlık trajedisi yaşanmıştır. Aradan geçen 35 yıla rağmen, ülkeyi 12 Eylül darbesine götüren sürecin de başlangıcı olan katliamın gerçek sorumluları hala yargılanmamıştır.

“Darbecilerle hesaplaşıyoruz”, “darbecilerden hesap soruyoruz” diyenlerin sanki Türkiye’de Maraş katliamı olmamış gibi davranmaları ve hala bu olayın gerçek faillerini ortaya çıkaramamış olmaları oldukça manidardır. Katliam bilinçli bir şekilde karanlıkta bırakılarak unutturulmak istenmektedir. Öyle ki ülkemizin aydınlık geleceğini karartan tertipçilerin cezalandırılmaları şöyle dursun, “kahraman” ilan edilip, makam ve payeler verildiğine içimiz yanarak tanıklık ediyoruz.

Bugün artık daha bir netlikte görüyoruz ki egemen sınıfların emperyalizmin güdümünde tezgahladığı Maraş katliamı gibi Çorum ve Sivas katliamlarının ardındaki gerçekler, tüm yönleriyle aydınlatılmadan ülkemizdeki demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşması ihtimali yoktur. Bu olayların karanlıkta kalan yönlerinin aydınlatılması, Türkiye’de gerçek demokrasinin yerleşmesini ve gelişmesini sağlayacaktır.

Etnik ve dini kimlik üzerinden siyaset yapanları bugün bir kez daha uyarmak gerektiğini düşünüyoruz. İnsanların etnik ve dini hassasiyetlerini kullanarak siyaset üretmenin sonuçlarını halkımız çok ağır bedellerle ödemiştir. Maraş’ı, Çorum’u, Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız.

Etnik, dinsel, mezhepsel her türlü kimliğin öne çıkarılmasını redderek, ırkçılığa, gericiliğe ve bölücülüğe karşı antiemperyalist bir duruş sergileyen Eğitim-İş olarak Maraş’ta yaşanan insanlık dışı kıyımı gerçekleştirenleri nefretle kınıyor, yitirilen bütün canları rahmetle anıyoruz.

                                                                  MERKEZ YÖNETİM KURULU