Güncel Sendika Haberleri

30 Mart, 2018

MESLEĞİMİZİ KİMSEYE SORGULATMAYIZ!

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı’nın performans yönetmeliğine karşı olduklarını belirterek, “Öğretmenimiz uzmandır, yeterlidir. Mesleğimizi kimseye sorgulatmayız” dedi.
Yıldırım, örgütlenme çalışmaları kapsamında Sinop’ta çeşitli temaslarda bulundu. Sinop İl Temsilciliğimizde, üyelerimizle toplantı yaparak sendikal gündemi değerlendiren Yıldırım, Temsilcilik Başkanımız Celal Tuncay Şahbenderoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte okulları ziyaret etti. Yıldırım, Sinop Valiliği, CHP, İYİ Parti ve ADD ziyaretlerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son zamanlarda eğitim sisteminde yaptığı değişikleri eleştiren Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir gecede değiştirilen TEOG sınav sistemi ile milyonlarca 8’inci sınıf öğrencimiz hala hangi tür soru sorulacağını dahi bilmemektedir. Hiçbir ilde yeterli sayıda Anadolu Lisesi ve Meslek Lisesinin bulunmadığı ve çocuklarımızın sınavdan sonra istemediği bir okula gidebileceği gerçeği ortadayken MEB’in sık sık aynı açıklamayı yaparak hiçbir sorun yokmuş gibi bu sınav sistemini övmesi, Eğitim-İş tarafından en başından bugüne kadar eleştirilmektedir. Hala da eleştirimize devam ediyoruz. MEB sürekli sınav sistemini değiştirerek çocuklarımızın geleceği ile oynamamalıdır”

PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞIYIZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmenleri, eğitimde yaşanan sorunların kaynağı gibi göstermeye çalıştığını söyleyen Yıldırım, “ MEB’de eğitim sisteminin 20 sorunu varsa, öğretmenlerin bu sıra içerisindeki yeri 20’inci sıradır.  Öğretmenler Türkiye’nin her ilinde, kasabasında, köyünde fedakarca görevlerini yürütmektedir. Öğretmenlerin maaşı şuanda Türkiye’deki memurlar arasında alınan en düşük maaştır. Buna rağmen bütün öğretmenler hiçbir zorluğu umursamadan çocuklarımızı sevgi ve bilgi ile donatmaya devam ediyor” dedi.

Türkiye’de öğretmen olmanın fedakarlık istediğini vurgulayan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de öğretmen olabilmeniz için öncelikle üniversite sınavına giren öğrenciler arasında yüzde 10’luk bir başarı yakalayacaksınız. Daha sonra 4 yıl sürecek eğitim süresini başarı ile tamamlayacaksınız, uzman belgesi alacaksınız. KPSS sınavına girip 80 ve üzeri puan alacaksınız. Mülakat sınavına girip mülakatı başarı ile geçmek zorundasınız. Kadrolu değil sözleşmeli atanıyorsunuz. Üstelik eş durumu dahil olmak üzere 6 yıl boyunca atanmış olduğunuz yerden hiç yer değiştirmeme şartıyla mesleğinize başlıyorsunuz. Tüm bunlara rağmen performans yönetmeliği ile ilgili bir kez daha mesleğin sorgulanmasına neden olacağı için Eğitim-İş olarak asla bu yönetmeliği kabul etmiyoruz. Performans sistemi, ticari kuruluşlarda, kapitalist ülkelerde uygulanan bir sistemdir. Ülkemizde eğitim, Anayasamızda da belirtildiği üzere devlet tarafından tüm çocuklara parasız, bilimsel, çağdaş, erişilebilir, sürdürülebilir bir hizmet olarak sunulmak zorundadır. Ancak sağlık sisteminde olduğu gibi eğitim sisteminde de özelleşmenin önünü açmak istiyorlar. Eğitim-İş olarak eğitimin özelleştirilmesine, performans sistemi ile öğretmenlerimizin mesleğinin sorgulanmasına karşıyız. Öğretmenimiz uzmandır, yeterlidir ve mesleğimizi kimseye sorgulatmayız.”